Erdoğan: Taliban’la görüşeceğiz, onun inancıyla ters bir yanımız yok

Erdoğan taliban

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’daki Kabil Havaalanı’nın işletilmesi için Türkiye’nin şartlarını açıkladı. KKTC’de Lefkoşa’daki Hala Sultan Camii’nde kıldığı Kurban Bayramı namazı sonrası konuşan Erdoğan, “Şartlarımız sağlanabilirse, Türkiye olarak Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’nden talep edilen üç şartı şu şekilde sıraladı: Diplomasi noktasında, diplomatik ilişkilerde bizim yanımızda yer alacak. Lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek, hangi gücü varsa lojistik anlamda bunu Türkiyeye devredecek. Bir de mali ve idari noktada sıkıntılar olacak. Bu noktada gerekli desteği Türkiye’ye verecek.

Tayyip Erdoğan, bazı rahatsızlıkları olan Taliban ile Afganistan konusundaki süreci görüşeceklerini de söyledi: “Taliban’ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Taliban’la da bu süreci görüşmek suretiyle -nasıl ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşebileceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum.”

1 YORUM

  1. Konusmasinda “INANC” / “FAITH” demis; “IDEOLOGY” diye cevrilmis. Arada ciddi bir fark var. Eger hata degil ise dogru yolda böyle seylere müracat etmenin ne geregi var? Adam “inanc” demesiyle de batiyor zaten. Ama yalnis ceviri bu konuda madur yapiyor.
    Bu tarz saptirmalarin zerresine tahammül etmemek gerekir diye dusunuyorum.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin