Milli ve Yerli “görünmez” köprü!

HABER-YORUM | NACİ KARADAĞ

Herhangi bir arama motoruna (Bir arama milli arama motoru vardı, ne oldu o iş?)  “Milli muharip uçak” yazıp arattığınızda 10 yıldan fazla geçmişe uzanan Havuz medyasının “Hazır, uçtu, uçuyor” gibi haberlerine rastlamak mümkün.

Özellikle seçim sath-ı mailine girildiği anlarda iktidarın en sevdiği yalanlardan biridir bu mesele.

Fikri Işık’tan bilmem kime kadar bir dolu bakanın konuyla ilgili atıp tutmalarını bulmak mümkün internet denen çöplükte. Bor ile çalışan tanklardan, yolcu uçağına kadar pek çok milli üflemelerimizden biridir muharip uçaklarımız!

Şu görseldeki bayanı medyacı ablayı hatırlayacaksınızdır eminim:

Bu kez Temel Kotil bey üstlenmiş bu vazifeyi.

Eh, “Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü” gibi cafcaflı bir unvanı olunca tabiatıyla bu tür büyük müjdeleri verme görevi onun olmalı zaten…

Devletin resmi haber ajansı, Kotil’in açıklamasını kelime oyunlarıyla çarpıtarak şöyle verdi önceki gün:

“TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen Milli Muharip Uçak için rüzgar tüneli testleri gerçekleştirildiğini belirtti.”

Bir yalanı başka bir yalanla sarmalayarak vermek artık devlet ajansının resmi görevi oluyor sanırım.

Ortada uçağın filan olmadığını herkes biliyor oysa.

Yapılmasına başlanılan şey uçak filan değil, uçağın geçeceği söylenilen rüzgar tünelleri. Oysa iktidar medyası meseleyi, sanki bir uçak varmış da tünel testinden geçiyormuş gibi vermekte sakınca görmedi.

Görsel olarak da yabancı bir teknoloji şirketine yaptırılan animasyonu yayınladılar.

Aslında yabancı olmadığımız bir üçkağıt bu.

Bir iki tank, uçak görseli bulup üzerine fotoşopla Türk bayrağı koyarak “Atak, tutak” gibi isimler de koyarak muharip ekipmanımızı büyütebiliyor havuz medyası.

Bakın milyon dolarlık yatırımların filan söz olarak havada uçuştuğu lansmanda yayınlanan film şu:


Şaşırılacak bir durum yok, yaklaşık 70 mühendisine oluk oluk para akıttığımız BAE Systems isimli ecnebi şirketin internet sitesi ve youtube kanalına girerseniz, onlarca böyle video bulmanız mümkün.

Bakın şu cümle yetkililerden vatandaşa:

“Asıl rolü, karasal hedefleri de etkileyebilmesine rağmen, eterlerin önceliğini sağlamaktır. Ankara’nın hedefi, TF-X’in filosunda 2070’lerde kalmasını sağlamak ve onları Amerikan F-35 gibi diğer uçaklarla birleştirmektir.”

Üç vakte kadar TSK envanterine gireceği algısı verilen uçakların bu tür kelime oyunlarıyla seçimlere kadar kullanılması hedefleniyor sanırım.

Konyalı bilim adamları bu uçağı ne zaman yapar bilemiyorum ama Sayıştay’ın raporlarında Konya ile ilgili enteresan şeyler var.

Sayıştay raporları evet. Hani şu açıklandıktan sonra gereği yapılmak yerine açıklayan yetkiliyi görevinden eden yolsuzluk belgeleri.

Bu milletin milyarlarının nasıl iç edildiğini şüpheye mahal bırakmayacak netlikte ortaya döken raporları elbette havuz medyası görecek değildi.

Ergenekoncular da işlerine gelen belediyelerin ufak tefek yolsuzluklarını yazarak aba altından sopa göstermekle yetiniyorlar.

Bu raporlara göre 7.7 milyon TL’ye yaptırıldığı söylenen köprü yerinde yokmuş!

Sayıştay öyle diyor.

Anlaşılan Konyalı bilim adamları görünmeyen üst geçit ve köprü yapmayı başarmış!

Konya Belediyesi “Beyşehir Akyokuş Yaya Köprüsü İnşaatı” işini 7 Milyon 765 bin TL bedel ile ihale etmiş. Sayıştay yapılan işi yerinde görmek isteyip, inceleme heyeti ile birlikte inşaatın yapıldığı yere gitmiş gitmesine ama ihale konusu işlerin yapılmadığını, yerinde yeller estiğini görüyor.

Sayıştay denetlerken yanından bulunan kontrol teşkilatı görevlileri söz konusu imalatların yapıldığını, her bir imalatın bitmiş halinin fotoğraflarının mevcut olduğunu ancak bu imalatların başka bir ihale kapsamında söküldüğünü belirtiyorlar raporlarında!

Şu satırlar raporun o kısmından:

“Sonuç olarak Kamu idaresi cevabında özetle, yaya köprüsü yüksekliğinin standart yükseklik olan 4,60 metre olarak inşa edildiği halde aşırı yükleme yapılmasından dolayı yüksekliği fazla olan araçların köprüye çarptıkları görüldüğünden köprüyü koruma amaçlı olarak yol kotunun 50-60 cm indirildiğini, yol kotunun otopark kotunun altına düşmesinden dolayı yoldaki su tahliyesinin yapılamadığını, bu nedenle otoparkın kaldırılarak drenaj sistemleri eklenmiş yeni bir düzenleme yapıldığını belirtmişlerdir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 128 inci maddesinin “b” bendine göre karayolunda seyredecek araçların azami yüksekliğinin 4 metre olarak belirlendiği göz önüne alındığında 4,60 metre yüksekliği bulunan yaya köprüsünün yüksekliğini artırmak için yol kotunun 50-60 cm indirilmesi sebepleri anlaşılamamıştır.”

Özetle söylenen şu yani:

Durmadan masraf üstüne masraf yapılan köprünün parçaları ortada yok!

Konyalı bilim adamları Bor madeninden çalışan tank yaptı mı bilinmez ama Konyalı belediye yetkililerinin Milli ve görünmeyen üs geçit yapabildiği resmi raporlarda mevcut artık!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin