‘Milli tavuk ve milli bakteri’den sonra yeni vaatler: Antartika’ya üs kuracağız, robotasker yapacağız!

BAKAN ÖZLÜ, MİCROSOFT ANKARA ZİRVESİ’NDE BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FARUK ÖZLÜ: “BAMS ADINI VERDİĞİMİZ, ‘BÜROKRASİNİN AZALTILMASI VE MEVZUATIN SADELEŞTİRİLMESİ’ PROJESİNİ BAŞLATTIK” "YAKIN ZAMANDA, BAKANLIĞIMIZA YAPILACAK BÜTÜN BAŞVURULARI ELEKTRONİK ORTAMDA ALABİLEN BİR BAKANLIĞA DÖNÜŞECEĞİZ” “SANAL UYGULAMA PAZARLARINDAN SADECE CEP TELEFONUNUZA DEĞİL, OTOMOBİLİNİZE, ASANSÖRÜNÜZE, MOBİLYALARINIZA DA UYGULAMA İNDİRECEĞİNİZ BİR DÖNEM YAKLAŞIYOR” “KAMUNUN EN KRİTİK GÖREVLERİNDEN BİRİ OLAN SAVUNMA HİZMETLERİNDE DAHİ ROBOT ASKERLERİN KULLANILACAĞI GÜNLER ÇOK UZAK DEĞİL” “KAMUNUN DİJİTAL İHTİYAÇLARINI VE BUNLARIN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ KONUŞURKEN, MASADAKİ İLK MADDE GÜVENLİK OLMALIDIR” “KRİTİK TEKNOLOJİLERİN, KRİTİK YAZILIMLARIN MİLLİ OLMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Milli otomobil, milli uçak, milli bakteri, milli tavuk gibi projelerle siyasette  gündem oluşturmaya çalışan AKP’de çıta yükseldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yeni vaatlerde bulundu. TGRT televizyonunda katıldığı programda 15 Temmuz’dan sonra hukuksuz şekilde 2 bin bilim adamı ve çalışanı uzaklaştırdıklarını itiraf eden Teknoloji Bakanı, seçim vaadi olarak Antartika’ya üs kuracaklarını, insansı robot yapacaklarını anlattı.

Bakan Özlü şunları söyledi:

“30 kişilik bir heyet Antarktika’ya gitti. Gayet başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Türkiye’nin, Antarktika’da üs kuracağı bölgeyi aşağı yukarı kesinleştirdik. Bizim dönemimizde Türkiye küresel bir oyuncu oldu. Dünyanın muhtelif bölgelerinde meydana gelen sorunlarda, çalışmalarda Türkiye aktif rol oynuyor. Antarktika üzerinde söz sahibi 29 ülke var, bunlara danışman ülkeler diyoruz. Bir de gözlemci ülkeler var. Türkiye, 24 gözlemci ülkeden birisidir. Biz danışman ülke statüsüne geçmek istiyoruz. Bu gayretlerimizin ana amacı; Türkiye’nin danışman ülke statüsüne geçmesidir. Gelecek yıl Antarktika’da üs kurulacak, orada bir bilim üssümüz olacak. Kendi üssümüzde konaklayacağız. Çok güzel bir proje, sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yürüyor. İki yıldır bu projeyi çalışıyoruz, çok güzel sonuçlar elde ettik.”

‘2 BİN KİŞİDEN FAZLA İNSANIN İŞİNE SON VERDİK’

Özlü, ‘F..ö gerekçesiyle 2 bin kişiden fazla insanın işine son verdiklerini söyledi. “Hepsi kritik görevlerdeydi. Daha var mıdır, çok gizli midir? Takip ediyoruz” dedi.

‘ROBOT ASKER

İnsansı robot çalışmalarına da değinen Özlü, “Robot asker kısmı biraz Müsteşarlığın görev alanına giriyor. TÜBİTAK bünyesinde bir insansı robot yapma çalışması başlattık. Yeni başkanımızla birlikte buna başladık. Asimo’dan daha iyi bir robot olacak. Buradaki amacımız şu; teknoloji gösteriminden ziyade teknoloji kazanımında birikim sağlamak. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde insansı robotlar vardır. Bunlar hem teknolojik gösterim hem teknolojik kazanımı derinleştirmek ve yaymak maksadıyla yapılır. Çalışmalara yeni başladık, sonraki dönemde daha geniş bilgi aktaracağım” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin