Milli Eğitim Bakanı Özer, ‘mülakatları’ böyle savundu: Kekemeleri elemek için gerekli

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, son zamanlarda tartışılan mülakatlarla ilgili çok konuşulacak bir açıklama yaptı. Özer, “Mülakat kanunda var. Bu bakanlığın tercihi değil. Mülakatla KPSS sonuçları yüzde 97 örtüşüyor. Yani sınavda düşük alıp mülakatta geçenler gibi bir durum yok.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun MEB’e alınmaması ve KPSS’deki mülakatların adaletsiz dinamiğine yönelik eleştiriler hakkında açıklama yaptı. Mülakatın bakanlığın bir tercihi olmadığını söyledi. Özer, “Süreç işliyor, itiraz eder, mahkemeye gider… İtiraz süreci bitti, ayın 14’üne kadar incelenip cevap verilecek. Mülakatla KPSS sonuçları yüzde 97 örtüşüyor, yani sınavda düşük alıp mülakatta geçenler gibi bir durum yok.” diye konuştu.

Özer, ‘mülakatlarda tartışmaların önüne geçmek için kamera koyulup koyulamayacağı’ sorusunu ise şöyle yanıtladı: “20 bin kişiden bahsediyoruz. Bu kadar büyük sayılı mülakatlarda çok zor, ayrıca o zaman da farklı sorunlar çıkabilir.”

KILIÇDAROĞLU, MEB’İ YIPRATMAYA ÇALIŞIYOR

Milli Eğitim Bakanı Özer, Kılıçdaroğlu’nun MEB ziyareti sırasında içeriye girememesi ilgili şunları söyledi: ”Açıkça yanlış bilgi vermiş. En azından böyle bir karar olmadığı netleşmişken çıkıp düzeltmesini beklerdik. Yaptı mı CHP Genel Başkanı bunu? Hayır. İşte böyle temelsiz iddialarla MEB’i yıpratmaya çalışmak bütün ülkeye zarar veriyor.”

KEKEME İSE NASIL ÖĞRETMENLİK YAPACAK?

Özer, konuşmasına şöyle devam etti: “Bazen çeşitli sebeplerden kaynaklanan farklılıklar olabiliyor. Bakın, öğretmenlik özel nitelikler gerektiren bir meslek. Size John Nash örneği vereyim. Çok büyük bir dehaydı ama iyi bir öğretmen olabilir miydi? Yani bazen donanımlı, bilgili de olsanız anlatma kabiliyeti gibi temel bir alanda eksikseniz nasıl öğretmenlik yapacaksınız? Ya da kekeme iseniz mesela… Örnek veriyorum, somut bir olay üzerine konuşmuyorum. Öğretmenlikte işin pedagojik, psikolojik boyutu da var, bunu unutmayalım.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Seni bakan yapan zihniyetin taaaa ortasına tüy dikeyim. Madem öğretmen olarak görev yapamayacak ise o zaman o 4 yıllık üniversiteyi niye okuttun? O zaman eğitim fakültesine giriş şartı olarak “kekemeler” giremez diye bir şart var mi? Eğer var ise bu şarta rağmen “kekeme” öğrenci fakülteyi okuduktan sonra öğretmen olarak işsiz kalmayı hak etmiş demektir. Aksi taktirde …

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin