‘Millet’ kazandı

Tr724 HABER MERKEZİ

Cumhur İttifakı’nın ‘beka’ söylemi 31 Mart yerel seçimlerinde karşılık bulmadı. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Adana, Antalya, Mersin, Ardahan, Kırşehir, Sinop, Artvin, Bolu, Bilecik gibi iller AKP’den Millet İttifakı’na geçti. AKP-MHP ittifakı, kazandığı yerler dahil Türkiye’nin neredeyse her yerinde ciddi oranda oy kaybetti.

Millet İttifakı’nın ise 9 ay önceki 24 Haziran seçimlerine göre oylarını büyük oranda artırması dikkat çekti. AKP 2014 yerel seçimlerinde yüzde 43,16, MHP yüzde 17,68 oy almıştı. Cumhur İttifakı’nın toplam oyu yüzde 60 idi. Dün ise Cumhur İttifakının aldığı oy oranı resmi olmayan verilere göre yüzde 52. Yüzde 8’lik bir düşüş var. Millet İttifakı ise 9 ay önceki seçimde yüzde 32,6 oy almıştı. 31 Mart’ta resmi olmayan sonuçlara göre oy oranı 37,3’e çıktı.

Cumhur İttifakı’nın oy kaybetmesinin en büyük nedeni olarak ‘ekonomik kriz’ gösteriliyor. Seçim sonuçları, seçmenin ‘beka’ söylemini ciddiye almadığını, milletin gündeminin ‘ekonomik kriz’ olduğunu ortaya koydu.


YSK Başkanı Sadi Güven: İstanbul’da Ekrem İmamoğlu önde

Gece yarısından beri süren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışındaki manüpilasyonla ilgili YSK, ilk kez resmi ağızdan iddialara cevap verdi.

YSK Başkanı Sadi Güven, sabah saatlerinde DHA’nın geçtiği haberi doğrulayarak, “Şu an itibarıyla Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 bana gelen rakam. Binali Bey’in 4 milyon 131 bin 761 oyu sisteme tanımlanmış vaziyette. İtiraz süreçleri devam ediyor.” dedi.

Güven, “Şu an itibarıyla yüzde 80’in üzerinde sandık sonuç tutanağını, sayım döküm cetvelini, ilçe birleştirme tutanaklarını partilerle paylaştık.” ifadelerini kullandı.

YSK Başkanı Güven, “Şu an itibarıyla 31 bin 102 sandık sisteme tanımlandı, 84 sandık itiraz nedeniyle sisteme taranmamış vaziyette.” diye konuştu.


ANKARA, MANSUR YAVAŞ’IN

Ankara, yarışın en sert geçtiği ildi. Millet İttiifakı’nın adayı Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP lideri Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve rakibi Mansur Yavaş’la tek başına mücadele etmek zorunda kaldı. ‘Sahte senet’ tartışmalarıyla girilen yarışta Mansur Yavaş yaklaşık yüzde 50 oy alarak Başkent’in yeni başkanı oldu. Mehmet Özhaseki ise yüzde 47’de kaldı.


EKREM İMAMOĞLU: İSTANBUL’U KAZANDIK, HAYIRLI OLSUN

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, AA giriş yapmayınca ıslak imzalı verileri açıkladı. İmamoğlu, 27 bin 940 fazla oyla seçimi kazandığını ve elindeki verilere göre bunu söylediğini duyurdu.

İmamoğlu’nun açıklaması şöyle: Anadolu Ajansı veri girişi yapmayarak demokrasi görevini yerine getirmemiştir. Türkiye’ye yaşattıkları acı bir not olarak kaydedilecektir. Anadolu Ajansı yetkililerine, sorumlu olan kurumları, bakanlıkları göreve çağırıyorum. Toplumun bilgi alma hakkını mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur. Türkiye’nin hiçbir kurumu siyasallaşamaz. AA’yı göreve davet ediyor ve tavırlarını kınıyorum. Parti kurumlarımız gereğini yapacaktır, bir heyet de AA’ye gitmektedir. Süreç devam etmektedir. İlçe seçim kurullarındaki arkadaşlarımın süreç tamamlanana kadar orda nöbet tutmalarını ve olay yerini terk etmemelerini rica ediyorum. 16 milyon nüfuslu bir dünya kentini bütün dünya izliyor. Keşke resmi kurumlar tarafından bunu açıklayabiliyor olsak. Sayın Cumhurbaşkanından da dinledik, bizi ikna edici cevaplar duymadık. Toplam 31 bin 186 sandıktan, 30 bin 86’sı genel merkezimiz bilgi işlemine girdi. Girilmeyen 100 sandık var. Bir sandıkta 1000 oy var. Girilen 30 bin 86 sandıkta aramızdaki fark 27 bin 940’tır. Yani biz öndeyiz. Rakibimizin oyu 4 milyon 126 bin 558’dir. Geçerli oy 25 bin 500 olacaktır. Aradaki farkın kapanma ihtimali kalmamıştır. İstanbul, halkımıza ve Türkiye’ye duyurmak isterim. Bizim girdiğimiz verilerden İstanbul’u kazandığımız ortadadır. Süreç hayırlı uğurlu olsun, olası manüpilasyonlara karşı asla uyku yoktur. Kimse sandık birleştirme yerlerindeki görev yerini terk etmemelidir. Biz de görevimizin başındayız.


ADANA’DA ZEYDAN KARALAR RÜZGARI

Seçimde gözlerin çevrildiği büyükşehirlerden biri Adana’ydı. 24 Haziran seçimlerinde Cumhur ittifakı toplam yüzde 46,3 oranında oy almıştı. Bu seçimde MHP’nin adayı Hüseyin Sözlü yüzde 43,6’da kaldı. Millet İtifakı’nın adayı Zeydan Karalar, 24 Haziran’da yüzde 38,3 olan oy oranını yaklaşık yüzde 53’e çıkarmayı başardı. Bu arada 2014 yılı yerel seçimlerinde AKP ve MHP’nın Adana’da toplam yüzde 66 oranında oy aldığını hatırlatalım.

MERSİN DE ‘MİLLET İTTİFAKI’ DEDİ

Mersin de Cumhur ittifakının kaybettiği illerden biri oldu. Mersin, 2014’de MHP tarafından yüzde 31,9’la kazanılmıştı. 24 Haziran seçimlerinde ise Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 41,4 olarak kayıtlara geçti. Millet İttifakı’nın adayı Vahap Seçer, yaklaşık yüzde 45 oyla yarışı önde bitirdi. MHP’nin adayı Hamit Tuna ise yüzde 41,2’de kaldı.

İZMİR’DE SÜRPRİZ YOK

İzmir’de sürpriz olmadı. Millet İttifakı’nın adayı Tunç Soyer yüzde 59’a yakın oy aldı. Cumhur İttifakı’nın adayı eski Bakan Nihat Zeybekçi ise yüzde 38’lerde kaldı. Cumhur İttifakı, 9 ay önceki seçimlerde yüzde 35 oy aldığını hatırlatalım. Millet İttifakı ise 24 Haziran’da 52,2 oy almıştı. Burada da Millet İttifakı’nın oylarını ciddi oranda artırdığını görüyoruz. Eskişehir’de de Yılmaz Büyükerşen yüzde 50’den fazla oyla koltuğunu korudu.

ANTALYA’DA MUHİTTİN BÖCEK DÖNEMİ

AKP ve MHP ittifakının ciddi oranda oy kaybettiği illerin başında Antalya geliyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerde AKP’nin adayı Menderes Türel yüzde 36,4’le kazanmıştı. MHP ise yüzde 24,2 oy almıştı. İki partinin toplam oy oranı yüzde 60’ı geçiyordu. 24 Haziran seçimlerinde ise iki parti yüzde 45’in üzerinde oy almıştı. Fakat Millet İttifakı 24 Haziran’da yüzde 46 olan oy oranını Muhittin Böcek’le yüzde 50,7’nin üzerine çıkararak Antalya’yı kazandı. Mevcut başkan Menderes Türel ise yüzde 45’te kaldı.

TRABZON’DA OY KAYBI YÜZDE 7

Trabzon’da AKP ve MHP’nin geçtiğimiz yıl 24 Haziran seçimlerinde aldığı oy oranı yüzde 69,5 olarak kayıtlara geçti. Trabzonu’u Cumhur İttifakı aldı ancak oy oranı yüzde 63’e kadar geriledi. Geçtiğimiz seçimlerde CHP yüzde 25’e yakın oy almıştı. CHP’nin yarışa katılmadığı kentte İyi Parti oyunu yüzde 30’a çıkardı.

ARDAHAN’IN YÖNETİMİ EL DEĞİŞTİRDİ

Ardahan’da AKP’nin kaybettiği illerden biri olarak kayıtlara girdi. AKP, 2014’de burada yüzde 34,27 oy almıştı. Ortağa MHP ise yaklaşık yüzde 7’e. 24 Haziran seçimlerinde ise Cumhur İttifakı 43,9 oy almıştı. Ancak bu seçimlerde AKP ve ortağının oy oranı yüzde 43,8’de kaldı. CHPise oy oranını yüzde 52,3’e çıkararak Ardahan’ı kazandı.

SAMSUN’DA KAN KAYBI BÜYÜK

Samsun da iktidar ve ortağının oy kaybettiği illerden biriydi. 24 Haziran seçimlerinde iki partinin toplam oy oranı yüzde 68,2 olarak kayde geçmişti. Cumhur İttifakı Mustafa Demir’le yarıştığı bu seçimi kazandı ancak oy oranı yüzde 46,1’e geriledi.

AKP, ARTVİN’İ DE KAYBETTİ

Artvin’de 2014’de AKP yüzde 46,23 oranında oy almıştı. MHP ise yüzde 14. İki partinin toplam oyu yüzde 60’ı geçiyordu. 24 Haziran seçimlerinde ise iki partinin oy oranı yüzde 50,7’ydi. Millet İttifarı’nın adayı Demirhan Elçin 51,4 oy alarak ipi göğüsledi. Millet İttiifakı oylarını 24 Haziran’a göre yaklaşık yüzde 9 artırırken, Cumhur İttifakı yüzde 7’ye yakın oy kaybetti.

BİLECİK’TE YÜZDE 10 OY KAYBEDİLDİ

AKP ve ortağının en büyük oy kaybı yaşadığı illerden biri de Bilecek oldu. AKP, 2014’de Bilecik’i yüzde 39,6 ile kazanmış, o seçimde ortağı MHP ise yüzde 30 oy almıştı. Aynı şekilde 9 ay önceki 24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı Bilecik’te toplam yüzde 52,6 oy almayı başardı. Ancak 31 Mart’ta MHP ile birlikte seçime giren AKP’nin oy oranı yüzde 43’ün bile altına düştü. CHP ise oy oranını yüzde 51,2’ye yükseltti.

TUNCELİ’YE KOMÜNİST BAŞKAN!

Türkiye tarihinde bir ilk oldu ve Türkiye Komünist Partisi adayı Fatih Mehmet Maçoğlu Tunceli belediye başkanlığını kazandı. Eski Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu, kesin olmayan sonuclara göre yüzde 32,2 oy aldı. Tunceli’de HDP’nin oyları ise yüzde 28,8’de kaldı.

DİYARBAKIR’DA ‘KAYYIM’ TEPKİSİ

Kayyım atanan belediyelerdeki sonuçlar da herkes tarafından merakla bekleniyordu. Diyarbakır’da HDP geçtiğimiz dönemde yüzde 55’lerde olan oy oranını yaklaşık yüzde 63’e çıkararak ‘kayyım’ kararına tepkisini gösterdi. AKP’nin oy oranı ise yüzde 35’ten yüzde … geriledi. Seçimin en sürpriz sonuçlarından biri Şırnak’ta alındı. HDP, geçtiğimiz seçimlerde yüzde 60’a yakın oy almıştı. AKP’nin oy oranı ise yüzde 29,09’du. Bu seçimlerde ise AKP atadığı kayyımla yarıştı. HDP’nin oyları yüzde 35’lere gerilerken, AKP’nin oy oranı 61’lere yükseldi. Mardin’de ise Ahmet Türk yüzde 54,5 oyla seçimi galip bitirdi. Rakibi Mehmet Kahraman yüzde 39’larda kaldı. Van’da da yine HDP’nin adayı yaklaşık yüzde 50 oyla yarışı kazandı.


İmamoğlu’ndan, manipülasyon tepkisi: Ahlaklı olun

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Anadolu Ajansı’nı (AA) manipülasyon yapmakla suçladı. İmamoğlu’nun saat 21.00’de yaptığı uyarının ardından daha önce 2 dakikada bir veri giren AA, yaklaşık bir saat boyunca giriş yapmadı. AA, daha sonra veri girişine tekrar başladı. Bu verilerde, CHP’li İmamoğlu ile rakibi AKP adayı Binali Yıldırım arasındaki farkın kapandığı görüldü. İmamoğlu ıslak imzalı veri kayıtlarına göre ise rakibinden 5 puan önde olduğunu savundu. İlerleyen saatlerde ise AA’nın verilerinde aradaki fark iyice kapandı.

Saat 20.30 ve 21.00’de kameralar karşısına geçen CHP adayı İmamoğlu, YSK ve AA’nın çok hızlı veri girerek rakibi Binali Yıldırım lehine manipülasyon yaptığını ifade etti. İmamoğlu, “Ahlaklı olun. Herkesin gözünün içine baka baka, hak yemedim yemem, ama hakkımı da yedirtmen. Ben bu süreci yönetmeye devam edeceğim.” dedi.

Oy oranları AA’nın yansıttığı gibi değil

Oy oranının aslında AA’nın yansıttığı gibi değil, yüzde 52,42 olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, sandık görevlilerine de “Yerinizi terk etmeyin” uyarısında bulundu.

İmamoğlu, saat 22.00’de yeniden kamera karşısına geçti. İkinci açıklamasını yaptığı 21:00’dan beri yaklaşık bir saattir AA’nın veri paylaşımı yapmadığını belirten İmamoğlu şunları söyledi:

“Uzun bir süre bekledim. Uyarılardan sonra ne yazık ki televizyonlardaki veri girişi durmuş durumda. Daha önce yüzde 0,5 oranında giriş yapılıyordu. O hızla İstanbul’u tamamlayabileceklerdi.

Yüzde 90’larda işleri daha da zorlaşacak

Yüzde 90’ları bulduktan sonra işleri daha da zorlaşacak. YSK ve AA’yı göreve davet ediyorum. Şeffaf ve hassas olmaya, toplumu doğru bilgilendirmeye davet ediyorum. Milli bir sorumluluktur, hata yapmayınız. Şu an yüzde 60’a ulaştık, açılan sandık 18460, aramızdaki fark yüzde 5,25’tir.”

İmamoğlu’nun yaptığı açıklamaların ardından AA’nın paylaştığı veriler öncekilere göre daha yavaş oldu. Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki fark bindelik dilime kadar azaldı.

“Manipülasyonun bir parçası”

Saat 23.20 civarında İmamoğlu tekrar açıklama yaptı. Önceki uyarılarını yineleyen İmamoğlu, yüzde 70’ler civarında açılan ıslak imzalı sandık sonuçlarına göre yüzde 50’nin üzerinde oy aldığını belirtti. Ancak bu sırada Binali Yıldırım, canlı yayında ‘kazandık’ açıklaması yaptı.

Bu açıklama hatırlatılınca İmamoğlu, Yıldırım’ı kast ederek “Yıllarca devlet adamlığı yapmış birisinden sorumlu hareket etmesini beklerdim. Bu da manipilasyonun bir parçasıdır. Ben tebrik etmesini bilirim, ama tebrik edilmeyi de beklerrim.” ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansını uyarıyorum

İmamoğlu, gece yarısı bir kez daha kameraların karşısına geçti ve AA’yı uyardı: ‘’Talimat mı bekliyorsunuz! Vazifenizi yerine getirin. Bu artık parti meselesi değildir. Türkiye’nin demokrasi meselesidir. Bu topluma bunun hesabını veremezsiniz. Siz topluma karşı sorumlusunuz. Ben kazandığımızı biliyorum. Çok net! Ama edebim, ahlakım ve vicdanım, sürece olan saygım buna müsade etmiyor. Türkiye’nin demokrasi tarihine büyük bir yanlış yapmayın. Kendi rakamlarımıza göre ve başka kaynaklarımız da var. Gerektiğinde bunu açıklarız.’’

Saat 00.30 itibarı ile iki aday arasındaki oy farkı binin altına düştü. Bu saatten sonra AA yine veri girişlerini durdurdu.


LİDERLER NE DEDİ?

Akşener: Bu seçimin galibi Millet İttifakı’dır

İyi Parti Lideri Meral Akşener, seçimin galibinin ‘Millet İttifakı’ olduğunu söyledi. Partisinin genel merkezinde seçim sonuçlarını değerlendiren Akşener, seçmenin iktidar partisini uyardığını anlattı. Akşener, “İktidar milletin dertlerini unuttu. Ben, milletime ‘İktidar partisinin kulağını çekin’ dedim. 31 Mart seçiminin sonuçları siyasette rekabetin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bu bir ittifaklar seçimiydi. Millet İttifakı milletin duygularına tercüman olarak başarılı bir sonuç aldı. Millet, kötü gidişe dur demek için iktidar partilerinin kulağını çekmiştir. Bu seçimin galibi Millet İttifakı’dır.” dedi.

İktidar partisinin ‘düşmanlaştıran’ dili terk etmesini isteyen Meral Akşener, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sesleniyorum; Milleti germeyin, yormayın, bıktırmayın. Yarından itibaren düşmanlık diline son verin. Daha görev süreniz var. Bu süreyi seçimden aldığınız dersle iyi değerlendirin.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Zafer değil, büyük bir başarı kazandık

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’u Ekrem İmamoğlu’nun kazandığını söyledi. Seçim sonuçlarının zafer değil başarı olarak yorumladı. Partisinin genel merkezinde 23.45’te kameraların karşısına geçen Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım’ın elinde veri olmadan ‘kazandık’ açıklaması yapmasını eleştirdi.

Partililere ‘sandıkları terk etmeyin’ çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul’da Ekrem İmamoğlu kazanmış durumda. Bizi üzen şu; başbakanlık yapmış, Meclis başkanlığı yapmış birisinin çıkıp, elinde veri olmadan ‘biz kazandık’ yangıdan mal kaçırır gibi açıklama yapmasını Binali beye yakıştıramadım. Biz bütün ıslak imzalı tutanakları alıyoruz. Elimizde veriler var. Gayet soğuk kanlılıkla bakıyoruz. Dolayısıyla buradan İstanbul’daki bütün arkadaşlarıma sesleniyorum; 48 saat hiç kimse uyumayacak. Sandıklar terk edilmeyecek.”

Bahçeli: Her parti gerekli dersleri çıkaracaktır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarının ‘beka’ konusuna cevap olduğunu savundu. Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın devam edeceğini kaydetti. Bahçeli, ’’Türkiye’nin ehline emanet edilmesinden bahtiyarlık duyuyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP’yi tebrik etti.’’ dedi.

Erdoğan: Milletin takdiridir

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, aralarında Ankara, Antalya, Adana gibi şehirlerin de yer aldığı önemli şehirlerin belediye başkanlıklarını kaybetmesine rağmen, balkon konuşmasında Türkiye geneli aldığı oy üzerinden zafer ilan etti.

Yanlış yapanlara hesap soracağız diyerek parti içi operasyonlara işaret ederken, Mansur Yavaş gibi isimlerin kazanmasına da kızgınlığını ‘bakalım nasıl yönetecekler’ ifadelerini kullandı. Ankara ve İstanbul için net birşey söylemekten kaçınan Erdoğan, parti içi hesaplaşma sinyali verdi. Erdoğan, “Hiç kimse davamızdan önemli değildir. Milletin takdiridir.” dedi.

EKSİKLERİMİZİ DÜZELTMEK BOYNUMUZUN BORCU

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ’’Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit ve telafi etmenin çalışmalarına başlıyoruz. Eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek boynumuzun borcudur.

Bu da ülkemizdeki belediyelerin yaklaşık yüzde 56’sının AK Parti tarafından yönetileceği anlamına geliyor. Bazıları kendini darı ambarında sanıyor. Şunu bilmeleri lazım 4,5 yıl bu kardeşiniz Cumhurbaşkanı mı? AK Parti iktidar mı? Dolayısıyla Cumhur İttifakı olarak parlamentoda mıyız? Ve bu yolda nasıl şu ana kadar geldiysek yine bundan sonra aynı şekilde devam edeceğiz. Cumhur İttifakı’nın oy oranı 24 Haziran seçimlerine yakın bir seviyede bulunmaktadır. Hem AK Parti, hem MHP ile birlikte kurduğumuz Cumhur İttifakı olarak bizi sandıkta birinci yapan milletime bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.’’

Temelli: Hep birlikte Türkiye’yi kayyım utancından kurtardık

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim sonuçlarına ilişkin açıklamada bulundu. Temelli, “Hep birlikte Türkiye’yi kayyım utancından kurtardık. Kayyımcı zihniyete karşı AKP, MHP bloğuna karşı büyük bir başarı kazandık” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim sonuçlarına ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. “Seçim sonuçları tam netleşmedi ama ortaya çıkan tablo bize umudun ve demokrasinin kazandığını gösteriyor” diyen Sezai Temelli, “Bu tabloda emeği olan herkesi kutlamak gerekiyor. Gerçekten zor bir süreçte Türkiye halkları, kadınları, gençleri, umudu, demokrasiyi büyütmüştür. Türkiye’nin değişim beklentilerine en iyi yanıtı sandıklarda vermiştir” ifadelerini kullandı.


http://tr724.wpengine.com/sandiklar-kapandi-oy-sayimi-basladi-gozler-yskda/

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin