Millet İttifakı’ndan YSK’ya çağrı: Islak imzalı tutanaklara göre karar verin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener

Millet İttifakı’nı oluşturan iki partinin lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ortak bir açıklama ile Yüksek Seçim Kurulu’na uyarılarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, “YSK sandık güvenirliğini bozar bir sürecin içine girmiştir.” derken, Akşener “Bu millet kendi iradesiyle alay edene kendisinin iradesini sorgulayana gerçekten sandıkta sağlam bir tokat atar.” ifadesini kulandı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, YSK’nın hukuk güvenilirliğini sağlamak zorunda olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, itirazlarının oyların yeniden sayılmasıyla değil, hukuk içinde yapılması ile ilgili olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu: YSK, sandık güvenirliğini bozuyor

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Seçimleri düzenleyen yasanın 112’nci maddesi ‘delil ve gerekçe gösteremeyenlerin itirazları incelenemez’ diyor. Varsa bir şey delilini koyarsın itirazını yaparsın. YSK sandık güvenirliğini bozar bir sürecin içine girmiştir. Hukuk devleti ise kanunda bir gerekçesi vardır. Hakimin tarafsızlığı ve bağımsızlığı önemlidir. YSK’daki hakimlere sesleniyorum. 38 ilçeyi yeniden sayacağız diyorlar. Hangi gerekçeyle neden?

Yarın çocuklarınızın yüzüne bakamazsınız

Islak imzalı tutanaklarda AKP temsilcisinin imzası var, MHP temsilcisinin imzası var, bizim imzamız var. Niçin seçim sırasında tutanaklara şerh düşmediler? Benim YSK yargıçlarından istediğimi ıslak imzalı tutanakları önünüze koyup karar verin, yoksa yarın çocuklarınızın yüzüne bakacaksınız. 38 ilçede yeniden sayım istiyorlar niçin yeniden seçim? Bu bir demokrasi olayıdır, ya demokrasi adına karar verilecektir ya da demokrasi yargıçlar tarafından katledilecektir.”

Erdoğan’ı Kenan Evren’e benzetti: Millet iradesini küçümseyene millet sandıkta sağlam tokat atar

Meral Akşener de, 1950’den bu yana ülkede demokrasi birikimi sağlandığını belirterek, “Kendisi (Erdoğan) muhtar olamaz denmişti. Bu millet kendisini başbakan seçti. Sonra Cumhurbaşkanı seçti bu sandıktan çıktı.” dedi.

Milletin milli iradeye saygısızlığı affetmeyeceğini söyleyen Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün çok vahim bir iş olmaktadır o da şudur; ‘biz kazanamazsak sandığın bir anlamı yoktur’. Sayın Erdoğan İstanbul’dan çıkan sonuçları kabul etmemekle milletin iradesini yok saymıştır. Bu millet Kenan Evren’i dinlemedi gitti sandıkları patlattı sayın Özal’ı seçti.

Ancak Afrika ülkelerinde olur

Daha sonra Evren ne yapacak endişesi yaşanan Türkiye ve darbenin başı, ziyaret ettiği zaman Özal’a başarılar dilemiş bir Evren’den bahsediyorum. Buradan kendisini uyarmak isterim, gidilen yol yol değil. Bu millet kendi iradesiyle alay edene kendisinin iradesini sorgulayana gerçekten sandıkta sağlam bir tokat atar. Bu sefer o kulağı sandıkta koparır.

AK Parti kazanıncaya kadar seçim yenilenmesi ancak Güney Afrika cumhuriyetinde olur. Bizim itirazlarımız reddedildi, AKP’den hangi itiraz varsa kabul edildi. Bu heyecanlı arkadaşlarınıza lütfen gem vurun. Türkiye tersi bir durumla karşılaştığında demokrasi perdesini kapatır. Hakimlere sesleniyorum siz AKP’nin SKM ofisi değilsiniz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin