Michale Jordan’ın “The Last Dance”ı rekorla başladı

HABER-YORUM | ZAFER ÖZSOY

NBA dahil bütün spor karşılaşmalarının durduğu bir ortamda, basketbolun ve NBA’in efsane oyuncularından Michale Jordan ve takımı Chicago BullsMichale Jordan ve takımı Chicago Bulls’un 6. ve son şampiyonluğunu anlatan belgesel ilk 2 bölümü ile rekor kırdı.

Amerika’da ESPN kanalında dünyada ise Netflix’te yayınlanan belgeselin, ilk gün 6,1 milyon kişi tarafından izlendiği açıklandı. 1997-1998’de Chicago’nun 6. ve son şampiyonluğunu aldığı sezonu konu edinen belgesel, 23 yıl öncesinin hiç yayınlanmamış görüntülerinden oluşuyor.

İlk 2 bölümü, Genel Menajer Jerry Krause, kaç Phil Jackson, takım sahibi Jerry Reinsdorf ile başta takımın yıldızları Michael Jordan-Scottie Pippen arasında yaşanan gerilimi çok iyi yansıtıyor. Jordan ve Pippen’in hayat hikayelerinden kesitler sunan ilk 2 bölüm Bulls’un ana aktörlerinin bugünkü durumlarıyla geçmişe yönelik yorumlarıda seski görüntüler eşliğinde seyirciye aktarıyor.

Jordan’ı idol olarak izleyen bir basketbol sevdalısı olarak “Last Dance” benim için inanılmaz bir rüya. 

90’lı yıllarda NBA maçlarının görüntülerine neredeyse hiç erişemeyen bir gençtim. Haftada bir maç yayınlanır onu da üniversite yurdunda izlemek mümkün olmazdı. Olan biteni günler sonra öğrenirdim  Mezuniyet sonrası maçları izlemeye başlasam da Bulls’un ve Jordan’ın son şampiyonluğu tam benim askerlik zamanıma denk geldi. Last Dance belgeseli benim için hayatımın bu yıllarındaki boşluğu dolduruyor. 

İlk 2 bölüm benim için nefes kesiciydi. Nerdeyse hiç soluksuz izledim. Belgesel, 23 yıldır günyüzüne çıkmamış arşiv görüntüleriyle 90’lı yılların efsane takımı Chicago Bulls’u ve Jordan hanedanlığını muhteşem anlatıyor. Sonraki bölümler için günleri iple çekeceğim. Hele ki NBA’siz ve basketbolsuz bir zamanda bu belgesel ilaç gibi geldi. Belki haberlerde okudunuz bilmiyorum ama bu belgesel normalde Haziran’da yayınlanacaktı. Ancak NBA maçlarının durması sonucu izleyecek birşeyleri kalmayan basketbol hayranlarının baskısı bu belgeseli erkene aldırdı. İyi ki bu baskı olmuş.

Belgeselin ilk iki bölümü sadece Neden Michael Jordan’ın tüm zamanların en iyi NBA basketbol oyuncusu olduğunu anlatmıyor, aslında başarıya giden yolun nasıl olduğunu da anlatıyor. Bu iki bölümde sadece MJ’in basketbolunu izlemedik, Michael Jordan ve Scottie Pipen’ın hayat hikayelerini de izledik. Zirveye giden yolların nasıl olduğunu, çok çalışmanı, takım oyunun, pes etmemenin ne demek olduğunu o kadar güzel anlatıyor ki Kişisel gelişimci değilim ama olsam ilk iki bölümü mutlaka ilgilendiğim insanlara izlettirirdim.

Ben bu belgeseli iki kez izledim. Önce tek başıma bir basketbol hayranı sonra da çocuklarımla birlikte bir baba olarak. Basketbol hayranı olarak 90’lı yıllarıma, gençliğime gittim. Baba olarak ise çocuklarıma belki ben anlatsam anlatamayacağım şeyleri Jordan’ın benim yerime anlatmasını sağladım. 

Ben belgeseli bir de gazeteci olarak, bir Televizyon gazetecisi olarak da izledim.  Tv yayıncılığının nereden nereye geldiğini de o kadar güzel anlatıyor ki bu belgesel. 80’li yıllardan, 90’lı yıllardan gelen görüntüler ile bugünün görüntülerini karşılaştırma şansın veriyor. Her şeyin digitalize olduğu bu günlerde Betacam kameraları görmek de zamanda yolculuk yapmak gibiydi. 

Last Dance üzerinde konuşulmayı çok hak ediyor belki de günlerce konuşulacak, özellikle de bu karantina günlerinde. 

Netflix her pazartesi günü iki bölüm yayınlanacak. Peki bu heyecanı tattık nasıl bekleyeceğiz diyorsanız. Sizin için bir Basketbol fimleri listesi yaptım. Filmlerin tarihlerine dikkat ederseniz 1990’lı yıllarda bir yoğunluk var. Michael Jordan’ın sadece basketbol ile sınırlı kalmadığına 90’lı yıllarda bir çok alanda ilham kaynağı olduğunu görürsünüz. Üstelik Jordan 1996’da yapılan Space Jam’in de başrol oyuncusu… 

1- Space Jam (1996)

2- Blue Chips (1994)

3- White man can’t Jump.  1992

4- Rebound: The Legend of Earl ‘The Goat’ Manigault (1996)

5- He got game (1998)

6- Like Mike (2002)

7-Above the Rim (1994)

8- Love and Basketball (2000)

9- Hurricane Season (2009) 

10- The Basketball Diaries 1995 

11- Hoop Dreams 1994 

12- Coach Carter  2005 

13- Glory Road  2006 

Her ne kadar basketbol ile ilgili olmasa da benim sevdiğim iki sportif filmi de listeye aldım. 

Bir tanesi Amerika’daki sporun arka planını anlamanıza yarayacak Kevin Costner’in oynadığı 2014 yapımı Draft Day, ve gerçek bir hikayeden alan Bradd Pitt’in oynadığı 2011 yapımı Money Ball. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin