MHP’li başkan, katı atık tesisine nasıl çöktü?

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanı MHP’li Cengiz Ergün’ün, Manisa’da faaliyet gösteren bir katı atık geri dönüşüm tesisine çöktüğü ileri sürüldü. İddiaya göre Cengiz Ergün ve aralarında BengüTürk TV’nin sahibi Ahmet Turan’ın da bulunduğu bir grup, 200 milyon TL’lik firmayı 1,3 milyon TL gibi komik bir bedelle gasp ediyor.

Yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşan işadamı Hacı Nuh Kaya, “1 yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz. Ancak hiçbir sonuç alamadık. Zaten bizi tehdit eden BengüTürk TV’nin sahibi Ahmet Turgut da bir sonuç alamayacağımızı söylemişti!” diyor.

Ahmet Turgut (ayakta) ve Devlet Bahçeli.

Tesisin gerçek sahibi işadamı Hacı Nuh Kaya’nın resmi belgelerle yaptığı paylaşımlara göre, çökme hikayesi 2019 yılı yerel seçimlerinden hemen öncesine dayanıyor. Kaya olanları şöyle anlatıyor: “Önce cirodan belediyeye ödememiz gereken yüzde 12,5’lik payı ‘kira’ adı altında yüzde 17’ye çıkarmak istediler. Karşı çıktık. 1 haftada 43 kez ceza kestiler. Şirketi elimizden alacaklardı. Başka bir firmanın altında alt taşeron olarak çalışmayı kabul ettik. Ciromuzdan yüzde 12,5 belediyeye, yüzde 17 başkana ve yüzde 5’de görünürdeki ana sözleşme sahibi firmaya rüşvet verdik. Ancak gücümüz kalmadı. Tekrar itiraz edince tesisten silah zoruyla atıldık.”

Hikayenin başlangıcı 2016 yılına dayanıyor. İşadamı Hacı Nuh Kaya, Cihan Yürekli’nin 2016 yılında  Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesine girerek 29 yıllığına işletmesini aldığı Uzunburun Katı Atık Düzenli Depolama Tesisine 2019 yılında yüzde 60 hissesini alarak ortak oluyor. Kaya, Manisa Geri Dönüşüm Enerji A.Ş’nin yüzde 60 hissesi için 5 milyon 900 bin dolar nakit veriyor. Ayrıca 12 TL kredi, 6 milyon TL çek kullanıp, şirketin 19 milyon TL’lik borcunu da üstleniyor.

BELEDİYENİN PAYI YÜZDE 12,5

Şirketin yüzde 60 hissesini alınca yönetim kurulu başkanı oluyor. Kaya’nın aktardığına göre şirketin aylık cirosunun yüzde 12,5’i Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne katkı olarak ödeniyor. Ancak Kaya, kendisinin göreve başlamasından sonra şirkete yönelik baskıların arttığını anlatıyor: “Göreve başladıktan hemen sonra Manisa Büyükşehir Belediyesi üzerinden gelen dayatmalar, baskılarla karşılaşmaya başladım. Belediyede Genel Sekreter Ertuğrul Yıldırım, tesise gelerek işletmenin sözleşmesi dışındaki konular ve zamanı gelmemiş yatırımları üzerinden kanunsuzca ve mevzuat dışı uygulamalara başvurdu. Yasal olarak tesisin gelirinin yüzde 12,5’lik kısmının Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin olmasına rağmen gelir getirici tüm yatırımlarımızı sabote etmeye başladı. Hukuksuz cezalar ve uyarı yazılarıyla baskı yapıldı. İl ve ilçelerde bulunan tesislerimizin giriş ve çıkışlarını kendisine bağlı olan Zabıta Daire Başkanlığı’na ait araç ve personelle kesmeye başladı.”

1 HAFTADA 43 CEZA VE FESİH

Hacı Nuh Kaya’nın paylaşımlarına göre şirkete sadece 1 haftada 43 fesih, ceza ve ceza yazısı yazıldı. Yaşanan baskı üzerine Kaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin MHP’de olduğu için Ankara’ya partinin merkezine gidiyor. Partinin üst düzey yetkilileriyle görüşmeler yapıyor. Genel Merkez, ‘arayıp, belediyeyi uyaracaklarını’ aktarıyor.

BENGÜTÜRK TV DEVREYE GİRİYOR; YA YÜZDE 17’Yİ VERİRSİN YA DA…

Hacı Nuh Kaya, baskının birkaç gün sonra durduğunu anlatıyor. Ancak sorun burada bitmiyor: “Ertesi gün Ahmet Turgut ve Hüseyin Yolaç isimli iki şahıs tesise geldi. Ahmet Turgut, BengüTürk TV’nin sahibi olduğunu, Hüseyin Yolaç ise HY İnşaat Danışmanlık Şirketi’nin sahibi olduğunu söyledi. Ahmet Turgut, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün adına benden danışmanlık firması adı altında ciromun yüzde 17’sini istedi. Ahmet Turgut, bu yüzde 17’yi vermemiz durumunda şirketin baskı altında olmadan çalışmaya devam edeceğini, aksi halde daha fazla baskıya maruz kalacağımızı ve borçlarla birlikte batacağımızı söyledi. Cengiz Ergün’ün bu parayı Manisaspor için kullanacağını anlattı. Ben ise duruma sert tepki gösterdim. Beni ‘yanlış yapıyorsun, göreceksin’ diyerek tehdit etti.”

BURAD AKP-MHP İTTİFAKI VAR, SESİNİZİ KİMSEYE DUYURAMAZSINIZ

Organize çökme işi devam ederken, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yakın arkadaşlarından ve belediyeden sürekli iş alan Cemal Karakurt’u sisteme dahil oluyor. 2019’daki yerel seçimlerde MHP’nin kazanması üzerine baskı kaldığı yerden devam ediyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ertuğrul Yıldırım, tesislere gelerek Hacı Nuh Kaya’yı defalarca tehdit ediyor: “Bir keresinde, ‘Burada AKP ve MHP ittifakı var. Sesinizi kimse duymayacak. Burayı bedelsiz olarak devredeceksiniz. MHP Genel Merkezine boşuna gittiniz. İşin içinde çok isim var. Boşuna uğraşmayın. Ahmet Turgut buraya gelecek. Cemal Karakurt’u getirecek. Cemal ağabeyim burayı alacak.’ dedi.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNURSAN SÖZLEŞME TEK TARAFLI FESHEDİLİR

“Biz hala şirketlere yatırım yapmaya devam ediyorduk. BengüTürk TV’nin sahibi Ahmet Turgut’a, ‘Hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz’ dedim. Ben böyle söyleyince Ahmet Turgut, ‘Sen suç duyurusunda bulunursan başkan Cengiz Ergün sözleşmeyi tek taraflı olarak fesheder. Yatırımlarınızdan dolayı batar gidersiniz. Aptallık ediyorsunuz. Hala anlamadınız mı, bu iş siyasi!’ dedi. Bu arada borçlanmalarımız da artıyordu.”

Hacı Nuh Kaya, daha sonra Başkan Cengiz Ergün’ün Ahmet Turgut’la kendisine son kez haber gönderdiğini anlatıyor: “Ahmet Turgut şunu dedi; ‘Başkanım Cengiz Ergün, diyor ki, son kez uyarıyorum; ya sözleşmeyi devredip alt taşeron olacaksınız ya da istediği parayı (RÜŞVET) yüzde 17’den yüzde 22,5’a çıkarıp bunu da resmileştirmek için kira bedeli olarak ödeyeceksiniz.”

GENEL MERKEZ’İN BİLGİSİ VAR!

“Yatırımlardan dolayı karar vermemiz gerekiyordu. Zira 100 milyonun üzerinde borç vardı. Karşımızdakilerin tek derdi alacakları yüzde 17’lik ciroydu. Bir kaç gün sonra Ahmet Turgut bizi Cemal Karakurt’un ofisine çağırdı. Şöyle bir teklifte bulundu: ‘MHP Genel Merkezi’nden beklentin nafile… Buradaki durumdan zaten bilgileri var. Bakın size şöyle bir teklifte bulunuyorum: Cengiz Ergün’ün istediği yüzde 17’lik pay var. Cemal Karakurt’ta sözleşmeyi devir alacağından dolayı yüzde 5 pay vereceksiniz.’

“Yani BengüTürk TV’nin sahibi Ahmet Turgut bizden yüzde 22,5 rüşvet istedi. Ardından da bize ‘Cemal Karakurt ve belediyedekiler böyle bir tesisi işletemeyeceği için tesisin işletmesini alt taşeron olarak siz yapacaksınız. Cironuzun yüzde 22,5’ini ise ‘kira’ adı altında ödeyeceksiniz. Böylelikle ödenecek parayı resmileştirmiş olacağız.”

MECBUREN KABUL ETTİK

“Karşımızdakiler devletin gücünü kullanan kötü insanlar vardı artık direnemedik. İşletmede alt taşeron olmayı kabul ettik. Şirketin 200 milyon TL değerindeki ana sözleşmesini 1,3 milyon TL gibi sembolik bir rakamla devretmek zorunda kaldık. Artık tesisi ana sözleşme sahibi Kent Geri Dönüşüm A.Ş. işletiyor gözüküyordu. Fakat bütün işleri alt taşeron olarak biz yapıyorduk. Aylık 3 milyon TL’lik cirodan yüzde 22,5 kira (675 bin TL) ödüyorduk. Ayrıca ana sözleşme sahibi Kent Geri Dönüşüm A.Ş.’nin Manisa Belediyesi’ne ödemesi gereken yüzde 12,5’i de biz ödüyorduk. Bu arada bir de şirketin borçlarını ödemek için uğraşıyorduk.”

SİLAH ZORUYLA TESİSTEN ATILDIK

Normal şartlarda şirketin sadece belediyeye cirosunun yüzde 12,5’lik kısmını ödemesi gerekirken, Hacı Nuh Kaya hem belediyenin payını, hem başkanın yüzde 17’lik ‘payını’, hem de Cemal Karakurt’un yüzde 5’lik payını ödemek zorunda kalıyor. Ancak bir süre sonra tıkanıyor: “Yeniden itiraz ettim. Cengiz Ergün, Cemal Karakurt ve silahlı adamlarını göndererek tesisi bastı. Bu konuda Jandarma’nın raporu var. Bizi tesisten zorla çıkardılar. Mahkemeye başvurduk, tesisi geri aldık. Ertesi gün aynı mahkemenin kararıyla yeniden tesisten çıkarıldık! 100 milyon TL borç üzerimize kalmış oldu. 200 milyon TL’lik tesis elimizden alındı. İş makinaları ve teçhizatlarımıza haciz yağmaya başladı. Çeklerimiz yazıldı, evimize kadar icra geldi.”

1 YILDIR HİÇBİR SONUÇ ALAMADIK

Hacı Nuh Kaya konuyu yargıya taşıyor. Ancak 1 yıl geçmesine rağmen hiç bir sonuç alamıyor. Kaya, “Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün şirketimize çökmesinin üzerinden 1 yıl geçti. Yargıya başvurduk ancak şu ana kadar hiç bir sonuç alamadık. Sadece Ertuğrul Yıldırım (Genel Sekreter) görevden alındı. Savcılık, İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay konuyla ilgili soruşturma başlattı. Zaten Ahmet Turgut bize ‘hiç bir sonuç alamayacağımızı’ söylemişti. Doğru söylemiş!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin