Doğuma bir ay kaldı, Huriye Acun 20 gündür hücrede tutuluyor

7,5 aylık hamile Huriye Acun hücrede 20. günü geride bıraktı. Acun’un doğum yapmasına yaklaşık 1 ay kaldı. Hamileliği zaten sıkıntılı geçen Huriye Acun’un eşi Uğur Acun, eşiyle en son 1 hafta önce görüştüğünü ve sağlık durumundan endişe ettiğini söylüyor. Edinilen bilgilere göre Huriye Acun, aldığı ağır ilaçlar nedeniyle bebeğin zarar görmesinden endişe ediyor. Cezaevi doktorunun da bebeğin sağlık durumu nedeniyle endişeli olduğu belirtiliyor.

Kendisi de 53 ay cezaevinde kalan Uğur Acun, konuyla ilgili son sosyal medya paylaşımında, yetkililerden yardım istiyor: “Bugün eşimin hücrede 20. günü oldu. 1 ay kaldı doğuma. Sağlıklarını muhafaza için çok ağır ilaçlar kullanıyor eşim maalesef. Bu hafta Yargıtay’ın olumlu bir kararla özgürlüklerine kavuşturmasını bekliyoruz.”

HAMİLE KADINLAR TUTUKLANAMAZ

Hamile kadınların tutuklanması mevcut kanunlara da aykırı. 5275 Sayılı kanunun ‘Cezanın İnfazının Ertelenmesi’ başlıklı 3. bölümünde 16/4’üncü maddesi aynen şöyle; “Hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren bir yıl altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır. Çocuk ölmüş veya anasından başka birine verilmiş olursa, doğumdan itibaren iki ay geçince ceza infaz olunur.” diyor.

HURİYE ACUM’UN HİKAYESİ İÇİN LİNKE TIKLAYABİLİRSİNİZ

https://www.tr724.com/babasiz-buyumustu-simdi-de-annesiz-kaldi-umutun-sucu-ne/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin