Mevlüt Öztaş, Fatih Terzioğlu ağırlaştı, Sarıkaya’nın kızı feryat etti; ‘Babam cezaevinde ölüyor’

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Türkiye’yi ‘açık cezaevine’ çeviren AKP rejimi döneminde cezaevlerindeki hasta sayıları katlandı. İHD’nin rakamlarına göre, cezaevlerinde 591’i ağır hasta olmak üzere toplam bin 564 hasta tutuklu var. Ve rakam her geçen gün daha da artıyor. Siyasi davalarda ‘ağır’ hasta tutuklular bile tahliye edilmiyor. Bugüne kadar geç tahliye edildiği için çok sayıda hasta hayatını kaybetti. 

Cezaevinde kansere yakalanan ancak aylarca tahliye edilmeyen gazeteci Mevlüt Öztaş ve yönetmen Fatih Terzioğlu’nun durumu ağırlaştı. İki isim de ailelerinin aylarca çırpınmasına, doktor raporlarına rağmen tahliye edilmemişti.

Pankreas kanseri Mevlüt Öztaş’ın hastalığı 4. evreye geldi. Kanser karaciğere tamamen yayıldığı için karaciğer görevini yapamaz durumda. Böbrekler iflas etti. Vücut direnci düştüğü için kemoterapi alamıyor.

Pankreas kanseri babasının tahliyesi için aylarca uğraşan Mevlüt Öztaş’ın kızı Büşra Öztaş, “Babam şu an konuşamıyor söylemek istediklerini yazarak anlatıyor. Bugün yazdığı cümleyi size de aktarıyorum. “Ümit hep var, iyileşeceğiz yaşayacağız inşallah” ifadelerini aktardı.

Büşra Öztaş sıralı tweet’lerinde babasının tahliyesine engel olan kurumları tek tek yazarak, “Babamın bu hale gelmesinden hepiniz sorumlusunuz.” dedi.

Fatih Terzioğlu ise bilincini kaybetmiş durumda. Eşi Esra Terzioğlu, “Eşimin bu hale gelmesine sebep olan hakime cezaevi yönetimine ve zamanında imza vermeyip tedavisini geciktiren okmeydanı doktorlarını Allaha havale ediyorum Rabbim yaşadığım her şeyi bizzat yaşatsın onlara da.” diyor. 

Ümit Gökhasan

Tahliyesi şikayetlerinin başlamasının üzerinden 1 yıl geçtikten sonra gerçekleştirilen mide kanseri Ümit Gökhasan’ın da durumu gittikçe ağırlaşıyor. Kemoterapi gören KHK’lı komiser Ümit Gökhasan’ın şikayetleri Ağustos 2019’da başladı. 7 Ağustos 2020’de tahliye edilen komiserin eşi Şükran Gökhasan, tedavi süreci konusunda bilgi verip dua talebinde bulunuyor.

Cezaevinde ağır hasta olup da feryatları duyulmayanlar da var. Ramazan Sarıkaya’nın kızı dün sosyal medya hesabından şunları yazdı: ’’Babam 1,5 yıldır içeride rehin tutulan ve hâlâ hükmü dahi verilmeyen kronik böbrek hastası. 1998 de bir böbreği alınmıştı diğer böbreğinin ise yüzde 50’si çalışır durumda. 2019 Şubat’ına kadar yüzde 50 böbrek ile hayatını sürdürebilmiş idi. Bu 1,5 sene zarfında Kepsut Cezaevinde yaşanan ihlaller, verilmeyen diyetler babamın böbreğinin çalışır oranını yüzde 25’lere kadar düşürmüştür. Doktor raporlarıyla sabit olmasına rağmen diyeti uygulamaktan kaçınan cezaevi yönetimi hiçbir şekilde dilekçelere cevap vermiyor.’’ 

Ramazan Sarıkaya

Prof. Dr. Haluk Savaş, cezaevinde yakalandığı kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Savaş, pasaportunu alabilmek için aylarca uğraştı. Babası tutuklu olan 8 yaşındaki Ahmet’in tedavisi için annesi Zekiye Ataç’a aylarca ‘yurt dışına çıkış izni’ verilmedi. Ahmet de tedavisi geciktirildiği için hayatını kaybetti. 

Kocaeli Darıca’da öğretmenlikten ihraç edildikten sonra tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nde kansere yakalanan muhasebe öğretmeni Yusuf Uzun, üç yıldır mücadele ettiği amansız hastalığa yenik düştü. Uzun’dan geriye ise gözü yaşlı bir eş ve iki çocuk kaldı.

ESRA TERZİOĞLU: ALLAH’A HAVALE ETTİM

Yönetmen Fatih Terzioğlu da cezaevinde kansere yakalananlardan. Eşi Esra Terzioğlu, mide kanserine yakalanan eşinin tahliye edilmesi için aylarca uğraştı. Tutuklu bulunduğu tek kişilik hücrede aylarca kusan Fatih Terzioğlu 90 kilodan, 50 kiloya düştü. Haftalar sonra mide kanseri olduğu anlaşıldı ancak haftalarca tahliye edilmedi. Tahliyesinin ardından kemoterapiye başlandı. Ancak durumu ağırlaştı. 

Esra Terzioğlu, 13 Ağustos’taki paylaşımında, “Eşim şu anda ısı tedavisi alıyor çok tedirgin gözlerini patlattı dişlerini sıkıp ‘çıkar beni burdan’ diye yalvarıyor. Ben birşey yapamıyorum. Titriyor, bilinci kapanıyor. Konuşamıyor. Eşimin bu hale gelmesine sebep olan hakime, cezaevi yönetimine ve zamanında imza vermeyip tedavisini geciktiren Okmeydanı doktorlarını Allah’a havale ediyorum. Rabbim yaşadığım her şeyi bizzat yaşatsın onlara da!” ifadelerini kullandı. 

MEVLÜT ÖZTAŞ’IN DURUMU AĞIRLAŞTI

Gazeteci Mevlüt Öztaş da tıpkı Fatih Terzioğlu gibi tutuklu bulunduğu cezaevinde pankreas kanserine yakalandı. Kızları Büşra ve Elif Öztaş babalarının tahliye edilmesi için çırpındı. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sağlık Sağlık Kurulu, 14 Mayıs 2020’de Mevlüt Öztaş’ın acil tahliye edilmesi gerektiğine dair rapor verdi.  Ancak mahkeme bu raporu da dikkate almadı. Öztaş 23 Haziran’da tahliye edildiğinde hastalık 4. evreye geçmişti. Kemoterapiye başlandı ancak sonuç alınamadı. Mevlüt Öztaş’ın durumu ağırlaştı. Kızı Büşra Öztaş, önceki günkü paylaşımında, şunları söyledi: “Kanser karaciğere tamamen yayıldığı için karaciğer görevini yapamaz hale gelmiş, sarılık başladı. Üzerine yetmezmiş gibi böbrekler de iflas etti. Bugün diyalize girdi ve bundan sonra da diyalize ihtiyaç duyulacak gibi görünüyor. Şu anki haliyle vücut kaldıramayacağı için kemoterapiye devam edemiyoruz. Değerler normale dönmezse devam da edemeyeceğiz. Bu gece fazlasıyla rahatsız dualarınızı bekliyoruz.” 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin