Metropoll’un son anketi; Mansur Yavaş’la Erdoğan arasındaki fark 14 puana çıktı

Metropoll Araştırma’nın son anketine göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 adaylı 1. turda seçim ikinci tura kalıyor. İkinci turda ise Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun Erdoğan’a karşı bariz üstünlüğü var. Yavaş’ın, Erdoğan’a 14 puan civarında fark attığı görülüyor.

Metropoll’ün kurucusu Özer Sencar’ın paylaştığı son verilerde Erdoğan’a karşı en fazla oyu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın aldığı görülüyor.

İlk turda Erdoğan yüzde 35,4 oy alırken, Mansur Yavaş neredeyse yüzde 42 oy topluyor. Selahattin Demirtaş’ın oy oranı ise nerdeyse yüzde 16 olarak ölçülmüş. Erdoğan’a karşı ilk turda en fazla oy alan isim Mansur Yavaş. Diğer adayların hiç biri ilk turda Erdoğan’ı geçemiyor.

Mansur Yavaş’ın ardından ilk turda Erdoğan’a karşı en fazla oyu alan isim ise yüzde 35’le İyi Parti lideri Meral Akşener. Erdoğan’ın Akşener karşısındaki oyu ise 38,5 olarak kayda girmiş.

İmamoğlu ilk turda yüzde yaklaşık yüzde 34 oy alırken, Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 30,7 çıkmış. İlk turda Erdoğan’la Kılıçdaroğlu arasında neredeyse 10 puanlık bir fark oluşuyor.

İKİNCİ TURDA YAVAŞ VE İMAMOĞLU KESİN GİBİ

Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ikinci turunda ise Mansur Yavaş’ın oy oranını yüzde 50’nin bile üzerine çıkardığı görülüyor. Erdoğan, Yavaş’ın karşısında ancak yüzde 36 oy alabiliyor. Ekrem İmamoğlu da Erdoğan’a karşı bariz bir üstünlük kurmuş durumda. Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu da ikinci turda kazanıyor ancak Erdoğan’la aralarındaki fark 2-3 puan. Dolayısıyla ikinci turda Yavaş ve İmamoğlu’nun kazanmasına kesin gözüyle bakılırken, Akşener ve Kılıçdaroğlu için aynı şeyi söylemek zor.

Bu arada Akşener’in oyunun Yavaş ve İmamoğlu’na göre düşük çıkmasının temel sebebinin ‘aday olmayacağını’ kesin bir dille açıklaması olduğu yorumları yapılıyor. Akşener’in önümüzdeki günler ya da haftalarda ‘aday’ olduğunu açıklaması oy oranında da ciddi bir artışa neden olabilir…

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin