MetroPoll Araştırma’nın Ağustos anketi: ‘Kararsızlar’ Millet İttifakı’na yöneliyor

Sandık

Metropoll Araştırma’nın Türkiye’nin Nabzı Ağustos ayı anketine göre AKP’nin oy oranı yüzde 27’nin bile altına gerilemiş durumda. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Avrasya Araştırma’nın anketinde de AKP’nin oy oranı yüzde 29,1 olarak ölçülmüştü.

MetroPoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar’ın sosyal medya hesabından paylaştığı son veriler AKP’ ve MHP’deki kan kaybının devam ettiğini gösteriyor. Sencar’ın son paylaşımına göre ‘kararsızlar’ dağıtılmadan AKP’nin oy oranı yüzde 25,4. CHP’nin oy oranının yüzde 20 olarak tespit edildiği araştırmada, İyi Parti yüzde 11,5 oy alıyor. Onu izleyen HDP’nin oy oranı ise yüzde 9,8, MHP’nin ise 8,9 olarak ölçülmüş.

Ankette ‘kararsızlara’ ‘mevcut partilerden birini tercih etmek zorunda kalsanız hangisini tercih edersiniz’ şeklinde ikinci bir soru daha soruluyor.

AKP ve CHP’ye kararsızlardan 1.5’er puan, İYİ Partiye 1.0 puan geliyor. MHP ve HDP’ye ise 0,2 puan kayıyor. AKP ve MHP’nin kararsızlardan aldığı oy oranı toplamda 1,7 olurken, İyi Parti ve CHP’nin aldığı oran 2,5 olarak hesaplanıyor. Söz konusu tablo, kararsızların oylarının önemli bir kısmının ‘Millet İttifakı’na gitme olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin