Metro Turizm’in Afgan mültecileri otobüslerle Batı illerine taşıdığı ortaya çıktı

İran sınırından akın akın Van’a gelen mülteciler Erciş ilçesinden sonra Metro Turizm’e ait otobüslerle batı illerine götürüldüğü ortaya çıktı. Medya Blok tarafından uzun süre takip edilen Metro Turizm’in yolcu otobüslerinin mülteci taşıdığı kayıt altına alındı. Görüntülerin kısa sürede sosyal medyada yayılması üzerine Başsavcılık, görüntülerde yer alan otobüsün sürücüsü, görevlileri ve firma hakkında resen soruşturma başlattı.

Van’dan Türkiye’ye kaçak yollardan giren mültecilerin Van’dan sonraki yolculuklarının Metro Turizm’e ait araçlar tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Metro Turizm’e ait olan bir yolcu otobüsünün belirlinden kırsal alanlarda mülteci aldığı kayda geçti. Dedeli Jandarma Karakolu kontrol noktasında durdurulan araçta çok sayıda Afgan mültecinin taşındığı resmi olarak teyit edildi. Yaşanan duruma ilişkin savunmada bulunan araç şoförü, “birçok firma mülteci taşıyor” ifadeleri ise dikkat çekti.

Erciş ilçesine bağlı Kocapınar Mahallesinin yaklaşık on kilometre çıkışında bulunan kontrol noktasında durdurulan Metro Turizme ait araçta yaklaşık 9 mülteci çıktı. Mültecilerin çoğunun Afgan uyruklu olmaları dikkat çekerken, sadece Metro’nun değil Nilüfer gibi bir çok otobüs firmasının da mülteci taşıdığını belirten şoför, ‘ bilet kesiyorlar, bizde alıyoruz’ ifadelerini kullandı.

Aldıkları mültecilerin biletlerinin olduğunu belirten şoför, “ Firma bilet kesiyor, ‘şuradan yolcu alacaksınız’ diyor bizde alıyoruz. Biz nerden bilelim mültecidir?” ifadesi üzerine, “Siz kesilen biletlerin TC kimlik doğrulaması yapmıyor musunuz?” sorumuza ise, “Benim sistemim mi var? Ben nerden bileyim?” şeklinde savunma yapması dikkat çekti.

‘‘ORGANİZELİ ŞEKİLDE MÜLTECİLER BATI İLLERİNİ TAŞINIYOR’’

Mültecilerin otobüslere alındığı bölgede yaşayan ve isimlerinin haberde yer almasını istemeyen bölge sakinleri, mültecilerin Batı illerine organizeli bir şekilde yapıldığını söyledi. Mültecileri yönlendiren bir kaçakçının sürekli içlerinde olduğunu ifaden vatandaşlar, mültecilerin ekili tarlada gizlenmesi sebebiyle ürünlerinin zarar gördüğünü söyledi. Her gün düzenli olarak Metro Turizme ait yolcu otobüslerinin sürekli aynı noktadan mülteci aldıklarını dile getiren vatandaşlar bunun ilk olmadığını vurguladı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Metro Turizm’e ait otobüse düzensiz göçmenlerin otogar dışından bindirilerek batıdaki şehirlere kaçak taşındığına ilişkin görüntülerin sosyal medya platformlarında yer almasını ihbar kabul etti.

Başsavcılık, görüntülerde yer alan otobüsün sürücüsü, görevlileri ve firma hakkında resen soruşturma başlattı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin