Bekir Pakdemirli’nin iddiası: Yıl bitmeden 252 milyon fidan dikeceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yanan alanların ağaçlandırma dışında başka hiçbir amaçla kullanılmayacağını savundu. Pakdemirli, “Yangınların soğutulmasını takiben en kısa sürede hasar tespiti yapılacak ve ilk yağmurdan sonra hızlıca fidan dikimine başlanacak. Geleceğe Nefes kampanyası ile her vatandaşımız için 3 fidan olacak şekilde toplam 252 milyon fidanı yıl bitmeden dikeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Bekir Pakdemirli’nin 252 milyon fidan dikimi vaadinin gerçekleşebilmesi için günlük ortalama 1,9 milyon civarında fidanın toprakla buluşturulması gerekiyor.

Türkiye’nin son 19 yılda, önceki 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın bir buçuk katını yaparak 5,4 milyar fidanı (günde yaklaşık 800 bin fidan) toprakla buluşturduğunu ileri süren Pakdemirli, yanan alanların da mümkün olan en kısa sürede yeniden yeşillendirileceğini açıkladı.

Anayasanın 169’uncu maddesine vurgu yapan Bakan Pakdemirli, “169’uncu madde, ‘Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz’ der. Bu madde uyarınca, yanan alanlar tekrar ağaçlandırılır ve başka amaçla kullanılmaz. Bu konuda kimsenin en ufak bir kuşkusu olmasın” değerlendirmesini yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin