Metin Feyzioğlu: Savcının itirazıyla yapılan tutuklamalar doğru değil

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan yeniden tutuklanmasını, “Mahkemenin tahliye verdiği bir kişinin savcının itirasıyla tutuklanması doğru değil.” sözleriyle değerlendirdi.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Erzurum Baro Başkanlığı’nda basın mensularının sorularını cevapladı. Yazar Ahmet Altan’ın yaklaşık 3.5 yıl kaldığı cezaevinden 4 Kasım’da ‘hükümle’ birlikte tahliye edildikten 8 gün sonra tekrar tutuklanması soruldu. Feyzioğlu, şunları söyledi: “Ahmet Altan’ın cezaevine gönderilmesi Ahmet Altan’ın tekrar tutuklanması meselesini özelde değil ‘Türkiye’nin tahliye edildi 24 saat sonra tekrar tutuklandı’ genel şeması üzerinde konuşalım. Tahliye ediliyor sosyal medyada kampanya başlıyor. Tahliye kararı verenler tutukluyor. Bizim kanunumuzda dava aşamasında tahliye kararını verdikten sonra buna itiraz yoktu. Eskiden mahkeme tahliye kararı verdi mi tahliye olurdu dava aşamasında mahkemenin tahliye ettiğini savcının itirazı üzerine tekrar tutuklayabilir haline geldi. Ben bunu sisteme aykırı buluyorum.”

SİSTEM YIPRATILIYOR

“Mahkemenin tahliye kararıyla bu iş biterse tahliyeye karşı itiraz edilip sistem yıpranıyor. Tutuklama istisna özgürlük kuralsa mahkemenin tahliye verdiği kişinin savcının itirazıyla tutuklanması doğru değil. Bunun üzerinde çalışırsak bu tür polemiklerin biteceği kanaatindeyim. Kişilerden bağımsız konuşmayı öğrenelim. Sistemi kurduğunuzda daha doğru olur diye düşünüyorum.”

1 YORUM

  1. zaman: yarın veya yarından sonra
    kim: Metin Feyzioğlu
    ne dicek?: “Savcının itirazıyla yapılan tutuklamalar doğru değil” dememeliydim…çok ayıp ettim…dilim kurusun ve hatta düşşün…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin