Messi ve Ronaldo’ya veda, Mbappe’ye merhaba!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Dünya Kupası’nda iki çeyrek finalist belli olması iki dünya yıldızının vedası anlamına geldi. Fransa, Arjantin’i, Uruguay ise Portekiz engelini aşıp çeyrek finalde birbirine rakip oldu. Bu sonuçlar Messi ve Ronaldo için yolun sonu demek oldu. Messi ve Ronaldo veda ederken, Rusya’ya bir güneş gibi Kylian Mbappe doğdu. Akıllara 1958 Dünya Kupası’nı getirip ‘yeni bir Pele mi doğuyor’ sorusunu getirdi.

Futbol dünyası 2008’den itibaren Messi – Ronaldo kıyası ve yarışına şahitlik etmeye başladı. Aradan geçen 10 yılda her iki futbolcuda 5’er kez dünyanın en iyi futbolcusuna verilen Altın Top’un sahibi oldu. Biri Real Madrid’le diğer Barcelona ile kazanmadık kupa bırakmadı. La Liga şampiyonluğunda Barcelonalı Messi öndeydi. Ronaldo, Messi’yi Şampiyonlar Ligi’nde hem kupa sayısında hem de attığı gollerle geride bırakıyordu. Her iki oyuncuda milli takımlarının kaptanıydı. Ancak kulüp başarısının öşürünü bile milli takımda yaşayamadı. Ronaldo, Euro 2016’da şampiyonluk yaşayıp milli takım başarısında Messi’nin önüne geçti. Zira, Messi ülkesiyle çıktığı 2 Copa America ve bir Dünya Kupası finalinde sahadan boynu bükük ayrılmıştı.

Rusya 2018 her iki oyuncu içinde Dünya Kupası’nı kazanmak için son şanstı. Ronaldo’nun 33, Messi 31 yaşında olduğunu dikkate aldığımızda 4 yıl sonra hem daha yaşlanmış hem de formlar grafiğinde ciddi düşüş yaşamış olacaklar. Her iki oyuncu içinde yolun sonu ikinci turda geldi. Arjantin, adını ikinci tura yazdırırken oldukça zorlanmıştı. Messi, Barcelona performansının çok gerisinde kalmıştı. Portekiz’i ise adeta Ronaldo sırtlamıştı. Özellikle gruptaki açılış maçında İspanya’ya tek başına direnen isim olmuştu.

Artık 19’luk Kylian Mbappe gerçeği var

Fransa – Arjantin maçında gözler Messi üzerine odaklanırken, 19’luk Kylian Mbappe gerçeği sahneye çıktı. Fransa 20 yıl önce 1998’de Dünya Kupası’nı kazandığında henüz doğmamış olan Kylian Mbappe, Arjantin karşısında oynadığı futbolla hafızalara kazındı. İki gol atan Mbappe, topu ayağına aldığında maça heyecan getiren isim oldu. Sadece gol atmadı. Penaltı yaptırdı. Pogba ve Griezmann’ın yapamadığı takımın liderliğini henüz 19 yaşında eline aldı. Mbappe bu oyunu Uruguay maçında da sürdürürse Dünya Kupası’nın yıldızlarından biri olur.

Messi gölgesi gibi takip eden Kante’den sıyrılmakta zorlandı. Barcelona’da yıllarca alışık olduğu oyuncu ve oyunu milli takımda bulamamak Messi için büyük bir handikap. Xavi, İnesta, Bosquets, Rakitic gibi futbolun dahilerinden yoksun olduğu için milli takımda etkisiz kalıyor. Messi elbette dünya starı. Ama şurası gerçek ki; tek başına milli takımı başarıya taşıyacak güce sahip değil. Hele karşılarına Fransa gibi bireysel yetenekleri oldukça yüksek bir takım çıkınca Messi’nin nasibine yine boynu bükük turnuvaya veda etmek düştü.

Messi’nin yaşadığın kaderin aynısı bu kez bir kaç saat sonra Ronaldo yaşadı. Real Madrid ile son 3 yılda Şampiyonlar Ligi’ni kimseye kaptırmayan ve dünyanın bir numaralı kulüpler turnuvasına damga vuran Ronaldo, Rusya’da İspanya maçı dışında alıştığımız futbolunu ortaya koyamadı. Uruguay, savunması topu her ayağına aldığında iki oyuncu ile başına dikildi. Bir oyuncuyu geçse bile ikincinin engeline takıldı. Şansını uzaktan şutlarla fenedi ama önünde etten duvar ören oyuncularından topu geçirmeyi bile başaramadı. Son Avrupa şampiyonu unvanlı Portekiz, Rusya’ya son 16 turunda veda etti. Bu veda Ronaldo için Dünya Kupası rüyasının da sonu oldu.

Almanya’dan sonra Portekiz ve Arjantin’de evine döndü. Dünya Kupası’nın yıldızı ve gol krallığına aday gösterilen Messi, Ronaldo, Lewandowski, Müller gibi isimler artık turnuvada yok. Şampiyonu tahmin etmenin oldukça zor olduğu kupada, yıldız adayı olarak bugünkü futboluyla Mbappe ön plana çıktı. Uzun bir aradan sonra Dünya Kupası’nda genç bir yıldızın doğuşuna şahit olduk.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin