Mesele Güntekin değil hâlâ anlamadın mı? [Barbaros J. Kartal]

Hafta sonu oynanan Beşiktaş-Trabzonspor maçı sonrası hakem Mete Kalkavan ciddi eleştirilere maruz kalmış ve maçın sonucuna etki edecek ciddi hatalar yaptığı büyük bir çoğunluk tarafından kabul edilmişti. “Perde arkasında Trabzonspor için neler yaptığımızı kabinedekiler biliyor” diyen Berat Albayrak’ın sahip olduğu –şimdi kimse onunla ne ilgisi var demesin Turkuvaz grubunun kimin kontrolünde olduğunu herkes biliyor– Fotomaç gazetesi Beşiktaş’ın hakem sayesinde kazandığını ima eden ilk sayfa ile çıktı.

Büyük ihtimalle hem patronlarına hem de diğer rakiplere şirin gözükmek istediler. Beşiktaş kulübü çok anlamsız şekilde taraftarın da gazına gelerek Fotomaç gazetesine ambargo uygulayacağını ve tesislere almayacaklarını açıkladı. Bu şımarıklığı bir hafta önce Galatasaray Beyaz TV’nin bir muhabir için yapmıştı. Üç büyüklerin beğenmediklerimizi yazarsan seni barındırmayız tarzı şantaj ve tehditlerine spor camiası alışkın olduğu için takım muhabirleri bir nevi “embedded” gazeteci gibi çalışır, kulüp muhabirleri aslında takımların gazete ve televizyonlar içerisindeki atanmış temsilcileridir.

Yandaş medyanın tehdidi

Neyse devam edelim…  Tahmin edileceği gibi Sabah gazetesi kıyameti kopardı. “Sen kimin muhabirini almıyorsun, bir daha düşün!” tarzı aba altından sopa gösterdiler. Bir konuşmada 35 kere cumhurbaşkanım diyerek bu alanda rekoru elinde bulunduran Fikret Orman baktı ki işin büyümesi pek iyi olmayacak son tahlilde karşısında çirkef bir havuz ve Erdoğan ailesi var, minik bir tornistanla ‘konuştuk, çözdük’ diyerek linçten kurtuldu. Yoksa Fikret Orman’ın özel hayatından başlayıp Beşiktaş’ın stadını başına vurana kadar neler yazacaklardı.

Derken başka bir gelişme yaşandı ve herkesin sempati duyduğu, centilmen ve sakin kişiliği ile bilinen spor sunucusu ve yorumcusu Güntekin Onay, NTV Spor’da Emek Ege ile yaptıkları programda gündemi tartışırken Beşiktaş’ın uyguladığı ambargo meselesi açılınca basın özgürlüğü hassasiyeti ise hapisteki gazeteciler, işsiz kalan gazeteciler ve yasaklanan yayınlar ile ilgili de aynı hassasiyeti gösterilmesini gerekir şeklinde kısa bir şeyler söyledi. Kısa diyorum çünkü neler olabileceğini anlayan Emek Ege panikle hemen konuyu  kapattı. Spor programında bu konu nereden geldi denmesi saçma konu zaten muhabire uygulanan basın ambargosu. Kendileri spordan dış siyasete, ekonomiden turizme her şeyi bilir, yazar, söylerler ama beğenmedikleri bir ses duyunca hemen vay senin ne haddine.

Linç ve hakaretler ardı ardına

Tahmin edileceği gibi İslamcılar köylülüklerini ve vicdansızlıklarını göstermekte vakit kaybetmediler. Güntekin’e yönelik linç ve hakaretler peşi sıra gelmeye başladı. Güntekin’i terör propagandası yapmakla suçladılar. Tam da kendilerinden beklendiği gibi Ferit Şahenk’e yani patrona seslendiler. İnsanların ekmekleri ile oynamak bunların şanından çünkü. Cesaretin varsa isim ver diyen külhanbeyleri yazılar yazdı.

Aslında Güntekin meselenin küçük bir kısmı. Yeni Türkiye adı verilen çirkef tarlasında esas söylenen şey şu: “Bize biat etmiş patronların çalışanları! Eğer bize ters bir şeyi dile getirseniz önce işinizi, ısrar ederseniz özgürlüğünüzü kaybedersiniz.” Herkese ayar verme gösterisidir yaşananlar. Daha doğrusu artık patlayan ve patlama ihtimali olanlara ibreti alem mesajıdır.

Aptala yatanlar da var

Gelelim daha da esas meseleye. Bizim biat etmiş medyada çalışıp korkusundan AKP’ye bir şey diyemeyenlerin şöyle bir oyunu var: Aptala yatmak. Kendilerinin cesareti olmayan şeyleri söyleyenleri ‘Güntekin’den ilginç çıkış’ , ‘Güntekin Onay sert çıktı’,  ‘Güntekin’den ayar’ diyerek sözde Güntekin’in söylediklerini yayarlar ama söyleyene de asla sahip çıkmazlar.

Bu tür aptala yatmada en mide bulandırıcı olan Doğan Grubudur. “Bu internete n’oluyor yahu, yavaşladı mı ne? Sosyal medyaya girememek ünlüleri çıldırttı?” gibi başlıklarla hükümetin internetin vanasını kestiğini sözüm ona haberleştirmeye çalışırlar da asla “Hükümet interneti kesti!” diyemezler. Benzer medyada Hükümet gazetecileri hapse atıyor diyemedikleri için de “Güntekin’den çok konuşulacak sözler” deyip oyuna devam ediyorlar.

Bakalım ne olacak? Bu yazının yazıldığı saatlerde Güntekin Onay ile ilgili yeni bir gelişme olmadı. Yani işini kaybetme ya da tatile çıkma ya da kendisinden bir açıklama… İnşallah başına bir şey gelmez. Ekranlardan ayrı kalmaz. İnşallah Beyaz gibi de yapmaz. Korku ve baskılardan dolayı yıllardır alıştırdığı efendi ve hakkaniyet çizgisine halel getirmez. Başkanın gösteremediği Beşiktaşlılık duruşunu belki Güntekin gösterir. “Neden öyle yaptın ama sen de haklısın” denen uğursuz günlerde…

guntekinonay1

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin