Merkez Bankası 9. kez faiz indirimine gitti: ‘TL halen zorlukları atlatmış değil ve swap tarafında haber yok’

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirildiğini duyurdu. Böylece TCMB son dokuz toplantısında faiz indirimi yapmış oldu.

TCMB web sitesinden yapılan karar duyurusunda iktisadi faaliyetin koronavirüs etkisiyle Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başladığı belirtildi.

DW’nin aktardığı haberde ise Bluebay Asset Management’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash Twitter hesabından yaptığı paylaşımda TCMB’nin “sadece” 50 baz puan indirim yapmasını “Sanırım Türk Lirası halen zorlukları atlatmış değil ve swap tarafında halen belirleyici bir haber yok” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Merkez Bankası’nın açıklamasında, “İktisadi faaliyetteki yavaşlama Nisan ayında belirginleşirken, Mayıs ayının ilk yarısına ilişkin yüksek frekanslı göstergeler kısmi normalleşme adımlarıyla birlikte dipten dönüş sinyalleri içermektedir. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı değerlendirilmektedir” denildi.

Merkez Bankası yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğinin değerlendirildiğini ve bu çerçevede politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar verildiğini açıkladı. TCMB salgının küresel etkilerinin yakından takip edildiğini kaydetti.

Türkiye Katar ile swap anlaşmasının tutarını dün 5 milyar dolar karşılığından 15 milyar dolara yükseltirken diğer ülkelerle de swap görüşmelerini sürdürüyor. Piyasalar dış finansman endişeleri nedeniyle swap görüşmelerinden çıkacak sonucu yakından izliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin