Meriç’ten Yunanistan’a geçerken nehre düşen üniversiteli 3 gündür kayıp

Mahir Mete Kul, Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiydi.

Meriç Nehri üzerinden botla Yunanistan’a geçmeye çalışırken nehre düşen Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Mahir Mete Kul’dan 3 gündür haber alınamıyor.

Türkiye’de Liseli Dev Genç’in açıklamalarına katıldığı ve gizli tanık ifadeleri sebebiyle Kul hakkında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla dava açılmıştı. 2017 yılında tutuklanıp 10 ay cezaevinde kalan ve 5 ay önce tahliye edilen Kul’un, yurt dışı yasağı sebebiyle Meriç üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalıştığı öğrenildi.

Gazete Karınca’nın haberine göre, kendisi de siyasi sebeplerle Yunanistan’a geçen ve 5 aydır Atina’da bulunan Kul’un annesi Ünzüle Araz, çocuğu ile beraber olan bir kişinin botun alabora olduğunu bildirmesi üzerine Yunanistan polisine başvurdu. Anne Araz aynı zamanda arama faaliyetlerinin başlaması için Türkiye’den Jandarma ve AFAD’la da iletişime geçti.

Yunanistan polisi hala çalışma başlatmadı

Yunanistan tarafında arama faaliyetlerinin başlatılması için Meriç Nehri’ne en yakın merkez olan Alexandrapoli kentinde bulunan Araz, Yunan polisinin henüz arama için harekete geçmediğini söyledi.

Duruma tepki gösteren Araz, arama çalışmalarının başlamaması durumunda hükümette bulunan Syriza Partisi binası önünde açlık grevine başlayacağını söyledi.

24 Mart sabahı botları alabora olmuş

Araz, şunları anlattı: “Oğlum gencecik bir üniversite öğrencisiydi. Cezaevine attılar. Tahliye olduktan sonra okuluna gidişi de engellendi. Yurt dışı çıkış yasağı da olduğu için bu yolu tercih etti.

24 Mart sabahı oğlumla birlikte Yunanistan’a geçmeye çalışan diğer kişi bot devrildikten sonra kendisini kıyıya atabilmiş. Oğlumun nehre batıp çıktığını görmüş. Bize daha sonra telefonla ulaşarak haber verdi. Şu an Yunanistan’da Ferez Polis Merkezi’nde.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin