AKP iktidarı, gelecek 5 yılda 193 yeni cezaevi yapacak

AKP’li bir milletvekili tarafından ‘bacasız fabrika’ya benzetilen cezaevlerine gelecek beş yılda yenilerinin ekleneceği belirtildi. Adelet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, ‘hükümlü ve tutuklu sayısındaki öngörülemeyen artış’ sebebiyle 5 yıl içerisinde 193 yeni cezaevi yapımının planlandığını açıkladı.

Geçen yıl Yozgat’ta yapılan 2 bin 500 kişilik cezaevinde incelemelerde bulunan AKP Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, “Bacasız fabrika gibi çalışacak bu cezaevinin hayırlı olmasını diliyorum.” diye tweet atmıştı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in, Adalet Bakanlığı’na sorduğu ‘son 5 yıl içerisinde kaç cezaevi projesinin yapımına başlandığı ve yeni yapılacak cezaevleri’ sorusuna Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından cevap verildi.

Mevcut 389 cezaevinin kapasitesi 211 bin 838 kişi

Cevapta 17 Aralık 2018 tarihi itibarıyla Türkiye genelinde 389 ceza infaz kurumu bulunduğu ve bu kurumların toplam kapasitesinin 211 bin 838 kişi olduğu bildirildi.

Yazılı cevapta şu ifadeler kullanıldı: “Hükümlü ve tutuklu sayısındaki öngörülemeyen artışın karşılanması amacıyla önümüzdeki 5 yıl içinde 193 yeni ceza infaz kurumu yapımı planlanmış olup bunların 126 adedi inşaat aşamasında, 23 adedi ihale aşamasında, 35 adedi proje aşamasında, 9 adedi planlama aşamasındadır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin