Meriç’te boğulan Mahir için ‘adli kontrol şartının devamı’ kararı aldılar

Türkiye’de 10 ay hapis yattıktan sonra yaşadığı baskılar nedeniyle Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a gitmeye çalışırken boğulan Kul için mahkeme ‘adli kontrol şartının devamına’ karar verdi.

Meriç’ten Yunanistan’a geçmek isterken boğulan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Mahir Mete Kul’la ilgili mahkemenin skandal bir karara daha imza attığı öğrenildi. Türkiye’de 10 ay hapis yattıktan sonra yaşadığı baskılar nedeniyle Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a gitmeye çalışırken boğulan Kul için mahkeme ‘adli kontrol şartının devamına’ karar verdi.

Kararı kamuoyuna duyuran gazeteci Erk Acarer, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Hani 22 yaşında bir satranç şampiyonu genç vardı ya Meriç’ten Yunanistan’a geçmek isterken boğulan. Mahir Mete Kul. Hah işte bugünkü mahkemede onun adli kontrol şartının devamına karar verdiler. Mahkemeleri vicdanların ayaklar altına alındığı komedi filmlerine döndürdüler. Yazık.” ifadelerini kullandı.

SATRANÇ ŞAMPİYONU MERİÇ’DE KAYBOLDU

Gizli tanık ifadelerinden dolayı 2017’de tutuklanarak 10 ay hapis yatan Kul, 5 ay önce hakkında yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılmıştı. Siyasal nedenlerden ötürü Yunanistan’da bulunan annesi Ünzile Araz’ın yanına Meriç Nehri üzerinden gitmek isteyen üniversite öğrencisi Kul, botunun alabora olması sonucu kaybolmuştu.

24 Mart’tan bu yana haber alınamayan Mahir Mete Kul’un cenazesine 8 Nisan’da ulaşılmıştı.

Anne Ünzile Araz duygularını, “Metemizi son yolculuğuna uğurladık. Mete’me yaraşır bir cenaze töreni oldu. Bugüne kadar yanımda olan herkese teşekkür ediyorum. Mahir Metem herkesin kalplerinde yaşayacak” diyerek şu açıklamayı yaptı: “Oğlumu, Metemi Suyun altından çıkarttım oğlumu ben günler sonrasında bugün toprağa verdim.. Mete’ye ve faşizmin zulmüne uğramış tüm insanlarımıza Söz Veriyoruz. Gülemediğimiz, yaşayamadığımız, çocuklarımızı özgürce büyütemediğimiz bu sisteme son vereceğiz.” sözleriyle ifade etmişti

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin