İki İngiliz ve bir Hollandalı el ele verirse!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Dünyanın bir numaralı kulüp organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi son yıllarda giderek üst düzey liglerin takımlarının hegomonyasını kurduğu bir arenaya dönüştü. Gruplara orta seviyeli liglerin takımları katılıyor. Ancak eleme turlarına geldiğinde yüzü gülenler hep Top 5 ligleri olarak tanımlanan İngiliz, İspanyol, Alman, İtalyan ve Fransız takımları oluyor. Çeyrek, yarı ve final maçları sonunda ise çoğunlukla gülen İspanyollar oluyor. Bu yıl yarı finale kalan iki İngiliz ve bir Hollanda takımı İspanyol hegomanyasını yıkma mücadelesi veriyor.

Uzun yıllar sonra Şampiyonlar Ligi yarı finaline Top 5 ligi dışından bir takım bu yıl kaldı. 2004’te FC Porto ve 2005’te PSV Eindhoven’den sonra bu ilki yaşatan takım Ajax oldu. Yarı finale kalan takımlar hep La Liga, Premier Lig, Serie A, Bundesliga ve Ligue 1’den oluyordu. Ajax, 14 yıl aradan sonra Top5 ligleri dışında adını yarı finale yazdıran ilk takım olurken, bütçesi olarakta dev takımların oldukça gerisinde kalıyordu. Ajax’ın transfer ve oyuncu ücretleri bakımında bütçesi 80 milyon Euro’ydu. Dar bütçe ve sınırlı transfer rakamlarıyla adını son dört takım arasına yazdırma başarısını gösterdi. Ajax, 14 yıllık bir geleneği yıkarken, 10 yıl aradan sonra yarı finale iki İngiliz takımı kaldı. Avrupa’nın bir numaralı ligi olan Premier Lig, konu Şampiyonlar Ligi olduğunda uzun yıllar La Liga’nın gerisinde kaldı.

Şampiyonlar Ligi’nin 2007-18 periyoduna baktığımızda net bir şekilde İspanyolların üstünlüğünü görüyoruz. 11 yıllık periyotta İspanyol takımları Barceona, Real Madrid ve Atletico Madrid 19 kez adını yarı finale yazdırdı. Barcelona ve Real Madrid 8’er kez, Atletico ise 3 kez bu süreçte son dörtte yer buldu. Bu sürede ise 6 İngiliz takımı 13 kez yarı final gördü. 11 yıl içinde en başarılı İngiliz kulübü Chelsea oldu. Londra ekibi 4 kez yarı finale kaldı. 2013’ten itibaren Alex Ferguson sonrası düşüşe geçen Manchester United ise 11 yılda 3 kez yarı finale kaldı. Premier Lig’e son yıllarda damgasını vuran Manchester City ise sadece bir kez yarı finale kadar gelme başarısını gösterdi. Bu yıl adını yarı finale yazdıran iki İngiliz kulübünden Liverpool 3 kez, Tottenham ise ilk kez bu yıl yarı final gördü. Ada’nın bir diğer devi Arsenal ise son 11 yılda sadece bir yarı final gördü.

İspanyol ve İngilizlerden sonra yarı final görmede üçüncü sırada Almanlar var. Üç değişik Alman takımı 11 yılda 9 kez yarı finale kaldı. Elbette bu rakamın ezici çoğunluğunu Bayern Münih’e ait. Bavyera temsilcisi tam 7 kez yarı final gördü. Bireysel başarıda Bayern, Barcelona ve Real Madrid’in ardında yer buldu. Borussia Dortmund ve Schalke 04’te bu süreçte birer kez adlarını yarı finale yazdırma başarısını gösterdi.

Bir zamanlar Avrupa’da başarının adresi olan İtalyanlar için Şampiyonlar Ligi’nde yarı final görmek uzak ihtimal oldu. İtalyanlar 3 değişik takımla son 11 yılda 4 kez yarı finale kadar geldi. En başarılı takım ise 2 kez yarı final gören Juventus oldu. Roma ve İnter ise birer kez son dörtte yer buldu. Efsane Milan ise bırakın yarı finale kadar gelmeyi adını Şampiyonlar Ligi gruplarına yazdırma başarısına bile hasret kaldı.

PSG ile Şampiyonlar Ligi kupasını hedefleyen Fransızların hevesi kursağında kalmaya devam ediyor. 11 yılda iki Fransız takımı yarı final gördü. Biri Lyon diğeri Monaco. PSG, her sezon yaptığı milyonlarca Euro’luk transfere ve Neymar, Cavani, Mbappe, Di Maria gibi yıldızlara rağmen adını son dörde yazdırmayı henüz başaramadı. Son 11 yılda Top5 ligleri dışında yarı finale kalan tek takım ise Ajax oldu.

Yarı finale en fazla takım gönderen şehirler sıralamasında ise ilk sırada Madrid yer alıyor. İspanyol başkentinin iki takımı Real ve Atletico son 11 yılda 11 kez yarı final gördü. Barcelona 8, Münih 7, Londra 6 kez şehrinin takımını yarı finalde görme sevinci yaşadı.

Şampiyonlar Ligi 2008-09 sezonunda benzer bir manzara vardı. Son yarı finale 3 İngiliz takımı ve bir İspanyol kalmıştı. Yarı finalde önce Chelsea’yı geçen Barcelona, finale Arsenal’i geçip gelen United’i saf dışı bırakıp kupaya uzanmıştı. Bakalım tarih tekerrür edecek mi? Veya İngiliz – Hollanda işbirliği İspanyol hegomanyasını yıkacak mı?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin