Mektebim Okulları’nın kurucusu resmen iflas etti

Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, Mektebim Okulları kurucusu Ümit Kalko’nun sahibi olduğu Ümit Eğitim ve Yayıncılık Hiz. Tic. AŞ için iflas kararı verdi. Ümit Kalko, geçen yıl AKP’ye üye olmuştu

Mektebim Okulları’nın kurucusu Ümit Kalko, sahibi olduğu Ümit Eğitim AŞ için 23 Kasım 2018’de konkordato istemiş, mahkeme, şirketi hacizlere karşı korumaya almıştı. Şirket faaliyetlerinin denetimi için 3 kişilik geçici konkordato komiseri heyeti atanmıştı. Ümit Eğitim AŞ, konkordato başvurusu öncesi hacizlere maruz kalmıştı.

Konkordato kurtarmadı, mahkeme iflas verdi

Cumhuriyet’in haberine göre, şirketin durumunu görüşen Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, 11 Şubat 2019’da yaptığı oturumda oybirliğiyle Ümit Eğitim ve Yayıncılık Hizmetleri AŞ’nin iflasına karar verdi.

Şirkete kayıtlı varlıklar ile Ümit Kalko adına kayıtlı varlıklara haciz konulmuştu. Şirketin yaşadığı sıkıntı nedeniyle, Mektebim’in bazı okullarında da sorunlar yaşanmıştı. Ümit Kalko’nun şirketine ait ve franchise yöntemiyle işletilen Keçiören’deki Mektebim Okulu geçen kasım ayında kapatılmışı. Buradaki öğrenci ve öğretmenlerin mağduriyetinin giderildiğini açıklanmıştı.

Mektebim’in yüzde 55’i Sancak Group’ta

Mektebim Okulları’nı kuran Ümit Kalko, şirketin yüzde 30 hissesini Suudiler’e şirketin yüzde 30 hissesini ise Ethem Sancak’ın kardeşlerine satmıştı. Kalko, daha sonra sahibi olduğu hissesinin yüzde 25’ini Sancaklar’a devretti.

Şu an Mektebim okullarının yüzde yüzde 55’i Sancak Group’ta, yüszde 30’u Gelişim Eğitim Danışmanlık AŞ’de, yüzde 10 hisse Ümit Kalko’nun ağabeyi Yusuf Kalko’da ve kalan yüzde 5’te Mektebim şirketinde bulunuyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin