Mehmet Şimşek’ten ekonomi itirafı: Türkiye’nin başka seçeneği kalmadı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Devir Teslim Töreni’nde konuşan Mehmet Şimşek, çok önemli bir itirafta bulundu. Şimşek, “Önümüzdeki dönemde hedefimize ulaşmamızda uluslararası normlara uygunluk temel ilkemiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Fiyat istikrarı temel hedefimiz olacaktır. Enflasyonun orta vadede tek hanelere düşürülmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda devir teslim töreni yapıldı. Mehmet Şimşek, görevi eski Bakan Nureddin Nebati’den devraldı. Nureddin Nebati, “Bana güven duyarak bu makamı teslim eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. ” dedi.

Mehmet Şimşek ise şunları söyledi:

 • Bayrak ve hizmet yarışında bu değerli emaneti şahsıma tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Küresel zorlukların devam ettiği, deprem felaketinin yaşandığı bir dönemde görevi büyük bir fedakarlıkla ifa eden sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.
 • Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada, şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkemiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel zemine dönme dışında seçeneği kalmamıştır.
 • Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı konjonktürde kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız.
 • Fiyat istikrarı temel hedefimiz olacaktır. Enflasyonun orta vadede tek hanelere düşürülmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankamıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel politikamız olacaktır. Çalışmalarımızı eşgüdüm içerisinde, güçlü koordinasyonla yürüteceğiz.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

4 YORUMLAR

 1. Bıçak satmak caizdir. Ya katile bıçak satmak?
  Zamana gereksinim duyan zalime zaman satmanın bedeli nedir?
  Mehmet Şahin daha ilk açıklamalarında “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” derken, “Türkiye’nin bu zamana kadar rasyonel bir zeminde olmadığını” söylemiş olmuyor mu? Rasyonel zeminden uzaklığının, “dönüşten başka seçenek kalmayacak kadar uzak” olduğunu söylemiş olmuyor mu? Türkiye bu yola kim tarafından sokulmuştur? Türkiye’yi başka seçenek bulamayacak hale getiren hangi “ekonomisttir”.
  Bu “bayrak ve hizmet yarışı” diyerek kendilerine “tevdi” olunan “emanetin” alsında atı çalıp Üsküdar’a geçen hırsızın “ganimeti” olduğunu bilmiyor mu?
  Şimdiden söyleyeyim…
  Bedeli her neyse ödeyip, kadroya yeniden trasfer edilen sayın Şimşek’in, yarınki faturanın ödetileceği insan kadrosuna alınmış olma ihtimali çok yüksektir. Birkaç ay içinde çıkar ortaya…

 2. Uluslararasi NORM lar demek IMF(veya benzeri kuruluşlar) ile fingirdeşmek demek
  Zaten Doğu bloğuna fazla yaslanmış olan Türkiyeyi ordan uzaklaştırma umudu ile Avrupanın da pek fazla seçeneği yok- NATO dan çıkması ise Batıya çok büyük kazık da olacak…

  Dolandırıcılıkta insanlık tarihindeki bütün rekorları kıran AKP rejimi, gözünü Avrupayı soymaya, dolandırmaya diktiğinin resmidir. Türkiyeyi ipotek ederek Avrupayı dolandırma devri başlamıştır

  Benzer sebepler ışığında Türkiyede sözde adalet durumu devreye alınacak insanlar serbest bırakılacak, tazminatları verilecek, (uç kuruş para- kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez). Yani kısaca yakın tarihte bir huzur ortamı oluşacak diye düşünüyorum, ama bu çok uzun sürermi bilinmez

  Avrupa zaten Türkiyeye vize kapılarını kapattı, Türkiyeyi terk etme iyice zorlaştı, ama ve ama bir yolunu bulup çıkın

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin