Mehmet Ocaktan: “Perinçek’in yanında mı Hz. Ömerler yetiştireceksiniz?”

AKP’nin artık eski pırıltılı günlerinden uzak olduğunu belirten eski AKP Millet vekili ve Karar Gazetesi yazarı Mehmet Ocak’tan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin 18. yıl kutlamalarında “Bize Ömer’ler lazım.” açıklamasını ironik olarak yorumladı. ‘Doğu Perinçek’in politikalarıyla Hz. Ömerler yetiştiremezsiniz’ eleştirisinde bulunan Ocaktan, ”Doğu Perinçek benzeri otoriter dünyaların hayalleriyle yan yana durarak nasıl yeni Ömer’ler bulunacak?” diye sordu.

Karar gazetesindeki köşesinde AKP’ye sert eleştiriler yönelten Mehmet Ocaktan, AKP’nin politikalarının ulusalcı Doğu Perinçek çizgisine kaydığını vurguladı. Ocaktan, “Evet yeni Ömerlere ihtiyaç olduğu kesin, ama bu nasıl gerçekleşecek orası belirsiz… Hele de AK Parti’nin ruhuyla ve yola çıkarken ortaya koyduğu ilkelerle yolun hiçbir yerinde buluşmayan, buluşması da asla mümkün olmayan Doğu Perinçek benzeri otoriter dünyaların hayalleriyle yan yana durarak nasıl yeni Ömer’ler bulunacak, doğrusu anlaşılması biraz zor. Eminim ki AK Parti’ye gönül veren insanlar da iç dünyalarında aynı muhasebeyi yapıyorlar ve kendileriyle farklı istikametlere giden partinin bu yeni halinden hiç de mutlu değiller.” dedi.

Yıllarca insan hakları ve hukukun üstünlüğüyle ilgili toplumun önemli ölçüde umudu haline gelen AKP’nin çizgisinin kaydığını belirten Ocaktan tespitlerini şöyle sürdürdü:

“Talihsizliğe bakın ki yıllardır iktidar hayali kuran ve iktidara gelince insan hakları, özgürlükler ve hukuk alanında atılan reform adımlarıyla umutları tazelenen dindarlar, sonunda kendilerini “Otoriter Çin rüyaları” gören Doğu Perinçek’le aynı safta buldular.”

”Şimdi karşımızda başka bir Türkiye ve başka bir AK Parti var… Maalesef son yıllarda AK Parti bütün demokratikleşme tezlerinden vazgeçmiş, ulusalcı, aşırı milliyetçi, ülkenin geleceğini “beka” meselesine endeksleyen ve adeta kendi içine kapanan bir Türkiye partisine dönüşmüştür. Gelinen noktada AK Parti’nin nasıl bir Türkiye hayali kurduğunu görmek için, şu andaki siyasi müttefiklerinin kimler olduğuna bakmak eminim yeterli olacaktır. Eski Türkiye’nin tozlu raflarında kalmış MHP ve Doğu Perinçek’in Vatan Partisi… Nitekim Perinçek de bu “Vatan Cephesi”ne teveccühten çok memnun ve mutlu: “Denklem kurulmuş bir kez. Bizim Türkiye tarafında Vatan Partisi, AK Parti, MHP var.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin