Mehmet Cengiz’e 3. Havalimanı’nda rekor kıyak: “Uçurmadan 1.5 milyar TL”

Atatürk Havalimanı’nın, 29 Ekim’de göstermelik açılışı yapılan 3. Havalimanı’na taşınmasının Mart ayına ertelenmesi yeni bir tartışmayı  gündeme getirdi. Bu tartışma ise devletin yeni havalimanına ödeyeceği garanti bedelleriyle ilgili.

Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçirilen ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Devletin cebinden kuruş çıkmayacak’ sözleriyle tanıttığı havalimanının açılışı yapıldığı için sözleşmeye göre garanti ödeme süreci de başladı.

Ahval News’in haberine göre, devlet yeni havalimanı için yıllık 600 milyon Euro yani ayda 50 milyon euro garanti bedeli taahhüt ettiği için Mart ayına kadar olan dönemde havalimanından hemen hiç yararlanılmamasına karşın 250 milyon euro, yani 1.5 milyar lira düzeyinde ödeme yapılacak.

Havalimanını aralarında Mehmet Cengiz ve Sabah-atv’nin resmi sahibi konumundaki Kalyon Grubu’nun da bulunduğu beş müteahhitlik firması gerçekleştirirken, bu firmalar 25 yıl boyunca işletme hakkına sahip olacak. DHMİ’yle imzalanan sözleşmeye göre, devlet bu firmalara 10 yıl boyunca toplam 6 milyar Euro garanti bedeli taahhüt etmişti.

AKP iktidarı yap-işlet-devret modeliyle birçok dev projeye imza atarken, aralarında köprüler, otoyollar, havaalanları ve hastanelerin de olduğu bu tesisler müteahhit firmalara taahhüt edilen kullanıcı sayısına ulaşamadığı için bütçeye ağır yükler oluşturuyor.

Sözleşmeleri döviz bazında yapılan bu tesislerden oluşan zararlar nedeniyle devletin önümüzdeki 3 yılda 37.1 milyar TL garanti ödemesi yapacağı gündeme gelmişti. Çoğunluğu kamu bankalarından ya da Hazine garantisiyle alınan bu ‘Çılgın projeler’de ortaya çıkan zararlar kamuoyunda da büyük tepki çekiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin