Medipol Üniversitesi’ne ikinci kıyak: ‘AOÇ’den 555 bin metrekare arazi hibe edildi’

Tarihi Ankara Garı binasının, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıkmasında sonra aynı üniversiteye Atatürk Orman Çiftliği’nden (AOÇ) 555 bin metrekare verildiği ortaya çıktı.

AOÇ kapsamındaki Maliye hazinesi arazisinden de 555 bin metrekarelik alanın Medipol Üniversitesi’nin kurucu vakıfı TEBA Vakfı’na verildiği belirtildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Çekilen peşkeş, artık tuzun koktuğunun göstergesidir” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan tam bir talan dönemi yaşadıklarını söyleyerek, “Cumhuriyete açılan kapı Ankara Gar yerleşkesini parçalayarak Medipol Hastanesi’ne veriyorlar, aynı şekilde ağaçlandırılacak alan olarak belirlenen Bilkent Şehir Hastanesi’ne 3 km mesafede olan AOÇ arazisinden 555 bin metrekareyi de TEBA Vakfı’na yani Medipol’e yani Sağlık Bakanı’na veriyorlar” dedi.

1928 yılında inşaa edilen binanın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildiği belirtiliyor.

Türkiye’nin bugüne kadar böylesini görmediğini ifade eden Candan, “Cumhuriyetin Ankara’ya açılan kapısı Ankara gar yerleşkesi ile birlikte Cumhuriyetin biricik ve emsalsiz değeri AOÇ’den de Medipol’e çekilen peşkeş, artık tuzun koktuğunun göstergesidir” diye konuştu.

‘AOÇ’yi talan eden zihniyet Cumhuriyeti talan eder, artık yeter!‘

Etimesgut Erler Mahallesinde bulunan AOÇ arazisinin TEBA Vakfı’na verilerek, sağlık bilimleri ile birlikte ticaret, lojman, konut, üniversite, hastane ile birlikte sağlık rantı hedeflendiğini söyleyen Candan, “AOÇ bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi öz varlığı ile kurulup halkına emanet ettiği cumhuriyetin kurucu değerlerinin mekansal ifadesi özgürleşme alanıdır. AOÇ’yi talan eden zihniyet Cumhuriyeti talan eder. Artık yeter!” dedi.

‘Önce stadyum dediler sonra kentsel dönüşüm alanı ilan ettiler’

Candan önce bu alana stadyum yapmak istediklerini, sonra stadyumdan vazgeçip araziyi kentsel dönüşüm alanı ilan ettiklerini belirterek, “Biz bunlara dava açtık. Sonra nedenini bilmediğimiz şekilde kentsel dönüşüm kararından vazgeçtiler. Birinci derece tarihi ve doğal SİT alanı iken, SİT derecesini değiştirdiler, sürdürebilir kontrollü kullanım alanı haline getirdiler. 2018 yılının sonunda buraya plan değişikliği yaparak özel üniversite alanı haline getirdiler” diye konuştu.

‘Sürekli talan sürekli kazan’

AOÇ planı kapsamındaki alanının özel üniversite alanı olmasına ilişkin plan değişikliği davalarının devam ettiğini ifade eden Candan, “Medipol en değerli alanlarımızı alarak sağlık sektöründe başka bir ekonomi politik sürecin adı haline geliyor. Önce Şehir hastaneleri için kent merkezlerindeki hastaneler kapatılıyor. Sonra da hem kent merkezinde, hem AOÇ arazisinde üniversite ve sağlık alanı olarak Medipol’e alan açılıyor” dedi.

İktidarın Bilkent’teki hastane için kent merkezlerindeki devlet hastanelerini kapattığını söyleyen Candan, “‘Sürekli talan sürekli kazan’ anlayışıyla hareket eden iktidar şehir hastanelerine alanlarımızı peşkeş çekiyor. Ulaşımı zor, kalitesi düşük olacağını ve tercih edilmeyeceğini öngörüyor ve buna da çözümü kent merkezinde ve şehir hastanesi çeperlerinde özel üniversite ve hastaneler açarak, şehir hastanesine gitmeyen ya da gidemeyenleri de buralara çekerek, yeniden bir kazanç haline getiriyor” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin