Çevreciler ayakta: ‘Kaz Dağları’nda 195 bin ağaç kesildi; şimdi de su havzasında siyanür kullanılacak’

Çanakkale’nin tek içme ve kullanım suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın havzasına yapılacak altın madeni projesi sürerken, bölgedeki madencilik faaliyetlerine karşı ‘su nöbeti’ başlatıldı.

Kanadalı şirketin buradaki su havzasında siyanür kullanacağı ve doğayı ve bölge insanını zehirleyeceği belirtiliyor. Kanadalılara ait Alamos Gold şirketi, binlerce ağacı kesip büyük bir katliama imza atarken, bölgede yaşayanlar tarafından madencilik faaliyetlerine karşı “Su Nöbeti” başlatıldı.

Kirazlı Köyü Balaban Çeşmesi’ndeki maden arama faaliyetlerine yakın bölgede yer alan kamp ve nöbet alanı için sosyal medyadan da çağrı yapıldı.

195 BİN AĞAÇ KESİLDİ

Soru önergesiyle Meclis gündemine de taşınan Kirazlı Köyü’ndeki proje için ÇED raporuna göre kesilmesi planlanan ağaç sayısı 45.000 olarak tebliğ edilmesine rağmen bölgede ağaç kesimi sürüyor. Pek çok kez ağaç katliamına dikkat çekilen bölgede şimdiye kadar yaklaşık 195 bin ağaç kesildi.

Bakanlıktan açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı ise, Kazdağları ile ilgili haberlere, sosyal medya hesaplarından yanıt verdi. Maden sahasının Kazdağlarında değil Kazdağlarına 40 kilometre uzaklıkta olduğu iddia edildiği açıklamada, kesilen ağaç sayısının da 195 bin değil 13 bin olduğu öne sürüldü.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin