MB’dan ‘dolar’ hamlesi; gecelik faiz yüzde 1’den 0.0’a indirildi!

MB'nın, ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan gecelik faiz oranını bugünden itibaren yüzde 0,0'a indirildi.

Merkez Bankası, dolar cinsi yabancı para zorunlu ve serbest hesaplara ödenecek gecelik faiz oranı yüzde 0,0’a indirildi. Haberin kaynağı Gerçek Gündem. Habere göre; Banka 7 Ağustos 2019 tarihinden bu yana faiz oranını yüzde 1,00 olarak uyguluyordu. Uygulanacak faiz oranı değişen küresel ve yerel finansal piyasa koşulları çerçevesinde günlük olarak belirleniyor. MB’nın, ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan gecelik faiz oranını bugünden itibaren yüzde 0,0’a indirildi.

POLİTİKA FAİZİNİ DE İNDİRMİŞTİ

Merkez Bankası, Temmuz ayı toplantısında politika faizinde 425 baz puanlık indirime giderek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e çekmişti. Geçtiğimiz hafta yapılan bir sonraki PPK toplantısında ise Merkez bir kez daha indirime gitti. Eylül ayında politika faizi yüzde 16,50’ye çekildi. İki ayda toplamda 750 baz puanlık indirim yapılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin