MB başkanı sadece faizden değil, para temin taleplerine cevap vermediği için de görevden alındı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı kararnameyle görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’ya ilişkin yeni iddialar gündeme geliyor. Ekonomis Uğur Gürses, sadece faizlerden dolayı değil, para temin taleplerine cevap vermediği için de görevden alınma gerekçesi oluşturulduğunu ileri sürdü.

Ekonomist Uğur Gürses, Murat Çetinkaya’nın Merkez Bankası’nın başından alınmasının arkasındaki sebebe ilişkin yorumda bulundu. Gürses, tek sebebin faiz indirimi olmadığını dile getirdi. RS FM’de katıldığı bir programda Merkez Bankası’ndaki görevden almaya ilişkin açıklamada bulunan ekonomist Uğur Gürses, “Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınma sebebi sadece faiz indirimi değildi. Parasal kaynak sağlasın baskısı da vardı” ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZLIĞI TAMAMEN VİTRİNDEN KALKTI

Çetinkaya’nın görevden alınmasının temel noktasının faizleri 6 puan arttırması olduğunu söyleyen Gürses, “Döviz kuru konusunda dış güçler denmişti, faiz konusunda da Merkez Bankası Başkanı günah keçisi yapılmış görülüyor. Cumhurbaşkanı’nın faiz konusunda takıntısını biliyoruz. Çok fazla dillendirilmeyen işin başka bir boyutu daha var. Merkez Bankası’nın bu ekonomik çöküntü içerisinde kredi genişlemesine destek olması talebi var diye düşünüyorum. Görevden alma sebebi sadece faiz indirimi değil aynı zamanda bir  parasal kaynak sağlasın baskısı. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı zaten tartışılıyordu bu hamle ile tamamen vitrinden çıkarılmış oldu” dedi.

Merkez Bankası Başkanı görevden alındığında kurumsal hedefleri tutturamadı dendiğini yani enflasyondan bahsedildiğini fakat enflasyon hedefinin tek başına değil hükümet ile birlikte belirlendiğini söyleyen Uğur Gürses, “Hedefi siyaseten tutturamayan Berat Albayrak. Bürokrat sorumlu görevden alınıyor peki siyasal sorumlu? Eleştiri odağı olan Berat Albayrak bir kenara çekilmiş gibi duruyor” diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANI’NDAN RANDEVU İSTEDİ AMA…’

Ekonomi kulislerinde konuşulanları da anlatan Gürses, “Merkez Bankası Başkanı’nın istifa etmeyeceğini söylediği hatta Cumhurbaşkanı ile görüşmeye çalıştığı, Cumhurbaşkanı’nın randevu vermediği konuşuluyor. Hatta Cumhurbaşkanı ile bir yıldır yüz yüze gelmediği söyleniyor. Berat Albayrak aracılığıyla mesajların iletildiği, özellikle Haziran ayı toplantısında faiz indirimi yapması istendiği hatta ne kadarlık olacağının da söylendiği ancak para politikası kurulunun bunu yapmadığı söyleniyor” açıklamasını yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin