‘Mazbata hukuksuzluğu’ AKP’nin kaybettiği doğu şehirlerinde de sürüyor

31 Mart seçim sonuçlarıyla ilgili kriz İstanbul’da odaklansa da AKP’nin kaybettiği diğer büyükşehirlerde de benzer olaylar yaşanıyor. HDP’nin kazandığı Van, Diyarbakır ve Mardin’de ‘mazbata vermeme’ hukuksuzluğu sürüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ak Parti kendi iktidarının son meşrutiyet kaynağı olan seçim sonuçlarına saygı gösterme ve kabullenmeyi sadece İstanbul’da değil kaybettiği her yerde sürdürüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Diyarbakır, Van ve Mardin’de belediyeler, yaklaşık 3 yıldır kayyımla yönetiliyordu. Ancak 31 Mart yerel seçimlerinde belediyeleri açık arayla kazanan HDP’li adaylar oldu.

Diğer partilerin oyu da AKP’ye eklense sonuç değişmiyor

Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Necati Pirinççioğlu, “Bütün geçersiz oylar ve diğer partilerin aldığı oyları da ekleseler bize yetişmeleri mümkün değil” demişti. Çünkü Diyarbakır’da fark 248 bin 938, Van’da 64 bin 455, Mardin’de 65 bin 794. Geçersiz oylar AKP’ye sayılsa da aradaki farkın kapanması mümkün değil.

Ama itirazlar devam ediyor ve bu nedenle seçilmiş eş başkanlar mazbatalarını alamıyor. Diyarbakır ve Van’da belediye eş başkanları YSK’ya giderek dilekçe verdi. Mardin’de Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Ahmet Türk’ün avukatları da İl Seçim Kurulu’na giderek mazbatayı talep etti.

Kayyımlar artık yok hükmünde ama…

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Selçuk Mızraklı, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kayyımların 1 Nisan itibariyle artık yok hükmünde, ancak durum fiili olarak devam ettiriliyor. Buna son verilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Bu kadar açık bir durumun olduğu Diyarbakır, Van ve Mardin gibi birçok kentte bu işin geciktirilmesi YSK’yı ciddi anlamda töhmet altında bırakacaktır. İtirazların olduğunu ve YSK’ye gönderildiği söyleniyor. Kararın Ankara’dan verileceği, tesis edileceği yaklaşımı var.”

Toplumda bir gerilime sebep oluyorlar

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan da mazbataların verilmemesinin toplumda bir gerilime sebep olduğunu belirtti. Hakkaniyet gereği sürecin çok fazla uzatılmaması gerektiğini kaydeden Ertan, “Şuan tüm Türkiye’de mazbataların verilmemesi temel gündem olmuş. Bu durum vatandaşların seçme ve seçilme hakkına yönelik anti demokratik bir uygulamadır. Bir an önce mazbataların düzenlenerek arkadaşlarımıza verilmesini istiyoruz.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin