Maskeniz düştü farkında mısınız?

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

15 Temmuz’dan sonra yapılan hukuksuz tutuklamalarla ilgili ne zaman bir tahliye olsa, ne zaman Ahmet Altan bir daha hapisten çıksa Kemalist-solcu bir grup öfkeden deliye dönüyor.

Hele de amirallerin savcı yüzü görünce, altına imza attıkları bildiriyi inkar edip oyuna getirildiklerini söyledikleri bir zamanda, ‘ben sizin korkutabileceğiniz bir adam değilim’ diyen Ahmet Altan’ı dışarıda görmek, öfke nöbetleri geçirmelerine neden oluyor.

Görünüşte AKP karşıtı hatta onlardan nefret ediyor ama gerçekte hepsi de Saraya gizli-açık biat etmiş, en azından ona zarar verecek bir hal içinde olmamaya özen gösteriyorlar.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Bunların durumunu Fazıl Say’a çok benzetiyorum. Bir taraftan Saray’a ve onun yaslandığı tabana iliklerine kadar öfke dolu, ama diğer yandan onu güçlü gördüğü için de el öpmekten geri durmuyor.

İşte tam da Fazıl Say gibi, bu solcu Kemalist kesim, ülkedeki her kötülüğe gerekçe olarak gördükleri ‘yetmez ama evetçiler’in hakkından gelmek için Saray’a gizli bir biat halindeler.

Vay efendim Ahmet Altan’ın Taraf Gazetesi ülkeye zarar vermiş de, namuslu askerlere kumpas kurmuş da, olmayan şeyleri yazmış da bilmem ne. Şimdi o günkü gazete manşetlerini ve bugün olanları yan yana getirelim ve soralım o yazılanların hangi birisi gerçekleşmedi? Hangi birisini AKP ile bir olup hayata geçirmediniz. Statlara dolduracağınızı söylüyordunuz, söylediklerinizin beş katı insanı hapse attınız. Çoluk çocuk genç ihtiyar demeden intikam alacağınızı söylüyordunuz, beş yüzden fazla insan öldürdünüz.

Kusura bakmayın Taraf ve Zaman ne yazdıysa hepsi bir bir gerçekleşti.

Vay efendim kozmik odaya girilmiş de, kozmik oda deşifre edilmiş de, devletin sırları ortaya dökülmüş. Piyasada aydın, entelektüel, gazeteci olarak bilinen isimlerin Seferberlik Tetkik Kurulu’ndaki kozmik odaya girilmesine niye bu denli öfke duyduklarını anlamak gerçekten zor. Gazeteci, yazar olarak görülen bu insanlar, orada neyin ifşa olmasından bu denli çekiniyorlar, insan meraklanıyor.

Bugün, AKP görünümlü bir zulmün altında olduğumuz için geçmişte yaşadıklarımızı ve bu adamların yüzlerini unutuyoruz. AKP’nin zulmü sizin yaptıklarınızı aklamaz. Bu duruma en iyi Suriye örneğini verebiliriz. 

Suriye iç savaşında, kim oldukları, nereden türedikleri belli olmayan IŞİD’liler, terörü öyle bir insanlık dışı noktaya çekti ki Esed Rejiminin kurulduğu günden bu yana yaptıklarını unutturdu.

Hatırlayacaksınız, Suriye’de yüzde 10 nüfusa sahip Nusayriler Hafız Esed önderliğinde askeri bir darbe ile ele geçirdikleri iktidarı, geri kalan yüzde doksana kabul ettirebilmek için demir yumruğu kullanmaktan hiçbir zaman çekinmemişti. Üstüne üstlük 1982 yılında Hama kentini yerle bir edip on binlerce insanı katletmekten de imtina etmediler. Esed rejiminin demir yumruk politikası yüzünden başlayan iç savaş da onların esnemesine yumuşamasına sebep olmadı. Ancak muhalif kanatta görünen IŞİD, şiddeti öylesine zıvanadan çıkardı ki Esed Rejiminin geçmişte yaptığı her şey unutuldu gitti.

Bugün AKP iktidarının yapmış oldukları da 10 yıl öncesine kadar yaşadıklarımızı bize unutturmasın. Ahmet Altan serbest kaldı diye ayağa kalkanlar, bize hiç durmadan AKP ile beraberdiniz diyenler bugün Saray ile nasıl bir ittifak içinde 15 Temmuz rejimini kurduklarını görmediğimiz zannetmesinler.

Biz AKP’yi desteklerken onlar hukukun üstünlüğü diyordu, evrensel standartlarda bir demokrasiden bahsediyordu, ülkeyi AB ile uyumlu hale getirecek yasalar çıkarıyordu. AKP yoldan çıkınca biz de her şeyi göz alarak onlarla yolumuzu ayırdık, biat etmedik.

Şimdi AKP ve Saray, tek adam diyor, yolsuzluk, hırsızlık diyor, diktatörlük kuruyor ve bunları yaparken de onların en büyük müttefiki sizsiniz.

Hasılı, Kemalist kindarlar onların yaptıklarını unuttuk sanmasın. Recep T. Erdoğan’a ettikleri biatı, onun maskesinin arkasındaki fotoğrafı görmüyoruz zannetmesinler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin