Maske sorunu kördüğüm!

HABER-İNCELEME | İLKER DOĞAN

Kovid-19 salgın krizini ‘iyi yönettiğini’ iddia eden AKP iktidarı, 1 TL’lik maskeyi bile vatandaşlarına ulaştıramıyor! Fırsatçılar nedeniyle fiyatının 10-15 TL’ye çıkması üzerine önce satışı yasaklandı. Ardından PTT Kargo aracılığıyla dağıtılacağı açıklandı. Bu mümkün değildi ve sistemin kilitlenmesi sadece bir kaç saat sürdü! Son olarak eczanelerden ‘kod’la alınacağı söylendi. Ancak kod gönderilen kişi sayısı ihtiyacın çok çok altında. İnsanlar maskeye ulaşamıyor. Mültecilere maske veremediklerini anlatan eczacılar, acilen satış yasağının kaldırılmasını istiyor.

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde bir çok alanda maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Ankara’da ‘içerisinde birden çok kişi bulunan özel araçlarda’ bile maske takmak artık zorunlu. İstanbul’da maskesiz toplu taşıma araçlarına binmek yasak. Market ve pazarlara da maskesiz girişe izin verilmiyor. Ancak, sorun şu ki eczanelerden yapılan ücretsiz maske dağıtımı ihtiyacı karşılayamıyor.

ECZACI VE VATANDAŞ KARŞI KARŞIYA GELİYOR

Eczacılar bugünlerde ‘maske’ sorunuyla boğuşuyor. Her gün onlarca kişi maske için eczacıların kapısını çalıyor ancak nafile; zira satışı yasak. AKP iktidarı maskelerin ücretsiz dağıtılacağını açıkladı ancak uygulamada çok ciddi sıkıntılar var. Kod gönderilen kişi sayısı ihtiyacın çok altında. Ancak insanların markete, hastaneye gitmesi, toplu taşıma araçlarına binmesi gerekiyor. Satışı yasak olduğu için eczaneden de maske alınamıyor. Bu kez eczacı ile vatandaşlar karşı karşıya geliyor. Eczacılar söz konusu soruna bir an önce çözüm bulunmasını ve satış yasağının kaldırılmasını istiyor.

SURİYELİLERE MASKE VEREMİYORUZ, ZİRA SATIŞI YASAK!

Eczacılar, sıkıntılarını sosyal medyadan duyurdu. İşte onlardan bazıları:

“Özellikle şifresi olmayanlar ve ellerinde maske olmayanlar bizi inanılmaz meşgul ediyorlar, görevimizi yapamıyoruz.”

“Yabancılar örneğin, Afganlılar, Suriyeliler maske almak istiyorlar, veremiyoruz. Sürekli tartışmak zorunda kalıyoruz”

“Sabahtan beri 80- 90 kişi parasıyla maske almak için eczaneme geldi. Veremedik, kavga, tartışma eczanemden eksik olmuyor”

“Sabahtan beri maske sorandan, şifrem yok ben ne yapacağım diye sorandan kafayı yedim”

“Sabahtan beri 50- 60 kişi telefonla aradı maske alabilir miyim diye sordu. Telefona bakmaktan işimi yapamıyorum”

“Afgan bir aile hastaneye gidecekler, maskeleri yok gidemiyorlar, eczanemde kavga çıktı”

“Günde 100 e yakın kişiye maske yok diyoruz. Hakaret işitmekten bitkin düştük. Eczanede telefon susmuyor maske yüzünden kafayı yedim”

“Bankaya girecek, otobüse binecek maske soruyor veremiyoruz”

İNSANLAR MASKEYE ULAŞAMIYOR

“Kişilerin maskeye ulaşımında sıkıntı var.57-60 yaş arası maskelerine şifreleri karşılığında ulaşabilirken bu yaşların altında olanlar ise alamıyor. Bu durumda hızlı bir çözüm üretilmesi gerekmektedir. Vatandaş hamile doktor randevusu var ve maskesiz dışarı çıkamıyor. Vatandaş evine erzak alacak maskesi yok gidemiyor. vs vs . Çok acil çözüm getirilmesi gerekli çok…”

MASKE TAKIN DİYORSUNUZ, MASKE YOK!

“Herkes maske peşinde, hem maske takın diyorsunuz hem maske göndermiyorsunuz hem de sattırmıyorsunuz. Bıktım sabahtan beri maske soranlardan. Artık bir çaresini bulun. İnsanlar maske takacak ama maske bulamıyor…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin