Market ve fırınlarda yaşanan izdihamı öngörmemiş!

31 ilde sokağa çıkma yasağı olacağını iki saat önceden haber verilmesi üzerine market ve fırınlara vatandaşın hücum edeceğini öngörmediğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çok sınırlı sayıda bir birikmenin risk oluşturmayacağını söyledi.

10 Nisan saat 24.00’den 12 Nisan günü saat 24.00’e kadar büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak’ta gerçekleşecek olan sokağa çıkma yasağının iki saat kala ilan edilmesi üzerine vatandaşlar market ve fırınlara akın etti. Sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı kuyruklarda ekmek için kavga eden vatandaşlar koronavirüse adeta davetiye çıkardı.

Sokağa çıkma yasağının ilan edilme şekline yönelik tepkilere cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ” Hafta sonu iki günlük sokağa çıkma yasağı kararı aldık. Çünkü bu kararın üretim ve tedarik zincirine zarar vermeyeceğini düşündük. Bu açıdan önemli bir karardır. Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim.” diye konuştu.

SOYLU: BEN BUNU ÖNGÖRMEDİM

Koronavirüs önlemleri kapsamında diğer ülkelerdeki örnekleri incelediklerini kaydeden Soylu, “O örneklerde şunu gördük: İki-üç gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları marketlere büyük bir hücumu getiriyor. Böyle bir şey yaşanmasın istedik. Saat 21.00 itibarıyla marketler kapanıyor. Bunu düşünerek yasak kararını 21.00’den sonra ilan ettik. Bazıları ‘23.59’da ilan etseydiniz’ diyor. Ancak o zaman da insani açıdan büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bir ziyarete gitmiş, bir yere gitmiş insanlarımız açısından çok büyük sorun olacaktı. Birkaç saat öncesinden haber verilmesi gerekliydi. Bir buçuk-iki saatlik bir süreçte bazı kısıtlı bölgelerde bir yığılma oldu. Çok sınırlı sayıda bir birikme oldu. Doğrudur. Ben bunu öngörmedim. Tecrübem var. Ama yine de o saatteki bu çok sınırlı birikmenin büyük bir problem oluşturacağını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin