Maradona’nın sağlık ekibi ‘cinayete teşebbüsten’ yargılanacak

TR724 HABER MERKEZİ

Arjantinli efsane futbolcu Diego Maradona’nın şüpheli ölümüyle ilgili olarak 8 sağlık personeli ‘ihmal’ suçlamasıyla yargılanacak. Mahkeme, doktorlardan oluşan bir heyetin Maradona’nın tedavisinde “eksiklikler ve usulsüzlükler” olduğunu tespit etmesinden sonra ‘cinayete teşebbüs’ davası açılmasına karar verdi.

Arjantinli savcılar, Kasım 2020’de Buenos Aires’te kalp krizi geçirerek 60 yaşında ölen Maradona’nın bakımıyla ilgilenen doktorlar ve hemşireler hakkında soruşturma başlatmıştı.

Geçen yıl 20 uzmandan oluşan bir soruşturma ekibi şaibeli ölümü incelemek üzere görevlendirildi. Heyet, futbolcunun uygun bir tıbbi tesiste yeterli tedavi ile “hayatta kalma şansının daha yüksek olacağı” sonucuna vardı. Maradona’nın sağlık ekibinin “uygunsuz, yetersiz” davrandığını rapor etti.

Suçlananlar arasında Maradona’nın beyin cerrahı ve kişisel doktoru Leopoldo Luque, bir psikiyatrist, bir psikolog, iki doktor ile iki hemşire yer alıyor. Şüpheliler Maradona’nın ölümünde sorumlulukları olduğu iddiasını reddetti.

Duruşma için henüz bir tarih belirlenmezken, Arjantin mahkemelerinin sağlık ekibini suçlu bulması halinde şüphelileri 8 ila 25 yıl hapis cezasına çarptırabileceğini belirtiliyor.

Maradona’nın oğullarından birinin avukatı olan Mario Baudry, futbol efsanesinin öldüğü sırada “çaresiz bir durumda” olduğunu savundu. “Baştan beri cinayet olduğunu söyledim. Uzun süre savaştım ve işte buradayız, bu aşama tamamlandı.” dedi.

NELER YAŞANDI?

Yasal işlemler, Maradona’nın iki kızının şikayeti üzerine başlatılmıştı. Beyin ameliyatından sonra babalarının tedavisi hakkında endişelerini dile getirmişlerdi.

Kasım 2020’deki basın toplantısında Dr. Luque, bir arkadaşının hayatını kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyleyerek kameralar önünde ağlamıştı. Maradona’yı kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaptığını belirten Dr. Luque, gazetelerin suçlamalarına şu cevabı vermişti: “Neden sorumlu olduğumu bilmek mi istiyorsunuz? Onu sevdiğim için, ona baktığım için, ömrünü uzattığım için, sonuna kadar iyileştirdiğim için mi?”

Maradona ve doktoru

O BİR EFSANE

Diego Armando Maradona, futbolun efsanelerinden biri olarak kabul ediliyor. 1986’da Dünya Kupası’nı Arjantin kazandığında finalde İngiltere’ye karşı ünlü ‘Hand of God’ golünü attığında takımın kaptanıydı.

Maradona kariyerinin ikinci yarısında kokain bağımlılığıyla mücadele etti ve 1991’de uyuşturucu testi pozitif çıktıktan sonra 15 ay sahalardan uzak kaldı.

Ölüm haberi futbol dünyasını ve memleketi Arjantin’de büyük üzüntüye yol açtı. En fanatik Maradona destekçisi bile, uyuşturucu bağımlılığının vücuduna verdiği zararın ölümündeki etkisini kabul ediyor. Ancak 60 yaşındaki efsanenin zamansız ölümünde ihmal iddialarını inandırıcı buluyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin