Mansur Yavaş, asgari ücreti 2 bin 200 TL’ye çıkardı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediye çalışanlarına ödenen asgari ücreti 2 bin 200 TL’ye çıkardığıklarını açıkladı. Hükümetin belirediği son asgari ücret ise 2020 TL.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ilk kez ABB Başkanı olarak TBMM’deki 23 Nisan resepsiyonuna katılan Yavaş, gazetecilerin sorularını cevapladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarına gönderdiği ’10 temel ilke’ içinde asgari ücretin 2 bin 200 lira olarak uygulanmasını talep etmişti.

Bu konudaki soru üzerine Yavaş, uygulamayı başlattığını belirterek, “Sadece Seymen Su adlı belediye şirketimiz var, oradaki 10-12 dolayında arkadaşımıza verilememişti, onlara da en kısa sürede uygulanacak” dedi.

“Oradaki işler evliyayı bile yoldan çıkarır”

Yavaş, göreve geldikten sonra, belediyenin iştiraki olduğu şirketleri tasfiye edeceğini açıklamıştı.

Bu konudaki soru üzerine şirketlerle ilgili incelemelerin sürdüğünü anlatan Yavaş, yasayla kurulan Elektrik Gaz ve Otobüs İdaresi (EGO), Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ve ANFA dışındaki şirketleri tasfiye etmeyi planladığını söyledi.

Yavaş bunun gerekçesini de “Hizmetlerin belediye tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü oradaki işlere bakıldığında evliyayı bile yoldan çıkarır.” sözleriyle açıkladı.

Bahçeli’ye cevap vermeyeceğim

Yavaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’ta asker cenazesinde uğradığı saldırı sonrası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından, ‘olay mahallinden kaçmakla’ suçlanmıştı.

Bu açıklaması hatırlatıldığında Yavaş, Bahçeli’ye hiçbir şekilde cevap vermeyeceğini söyledi. “Başkanlığım boyunca, siyasi parti liderlerine cevap vermeme, polemiğe girmeme anlayışıyla hareket edeceğim.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin