Manisa’da bir haftada bin 120 asker zehirlendi: Gözler yandaş yemek firmasında

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda geçen Salı günü, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 1049 asker hastaneye kaldırılmasında sonra benzer bir olay da Manisa Kırkağaç’ta yaşandı. 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alayı’nda, akşam yemeğinin ardından çok sayıda asker rahatsızlandı. 70 asker ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, salı günkü zehirlenme vakasıyla ilgili yemek şirketinin AKP’ye yakınlığı ile bilindiğini açıkladı. Son olay ise araştırılıyor.

Edinilen bilgiye göre, Soma, Kırkağaç ve Akhisar’daki devlet hastanelerine kaldırılan askerlerin et kavurma, pilav, salata ve yoğurttan oluşan menünün ardından mide bulantısı, ishal ve kusma şikayetleri baş gösterdiği öğrenildi. Manisa Valiliği, Kırkağaç İlçesi’ndeki 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alayı’nda 150 askerin revire başvurduğunu, bunlardan 70’inin sevk edildikleri hastanelerde tedaviye alındığını açıkladı.

Askerleri zehirleyen yemekler AKP’ye yakınlığıyla bilinen şirketten

Geçtiğimiz Salı günü Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki askerlerin zehirlenmesiyle ilgili konuşan CHP Milletvekili olan Dr. Tur Yıldız Biçer, yemek şirketinin AKP’ye yakın olduğunu belirtti. Şirketle ilgili “Catering şirketinin Rota yemekçilik Tic. A.Ş. olduğuna dair bir bilgiye ulaştım” diyen Biçer, “Hatırlatmak isterim ki, Dicle Üniversitesi yemek hizmetleri ihalesini 2005 yılında Tatal Şirketi almış. Daha sonraki ihaleleri alan, şirket isimleri Avşaroğulları, Çamlıca, Ova, Mendika, Rota yemekçilik olarak değişse de Tatal Şirketinin sahipleri olan Veysi Avşar, Osman Avşar, İhsan Altun, Kemal Doğan (Şirket ortağı) Dicle üniversitesi yemek hizmeti ihalelerini alan şirketlerin sahibi olmayı sürdürmüştür” ifadelerini kullandı.

Biçer “Yani şirket sahipleri aynı kalmış ama şirket isimleri değişmiştir. En son 7 Şubat 2015’de yapılan ihaleyi, yani “32 trilyona açılan ihaleyi” Rota şirketinin “28 trilyona” 3 yıllığına aldığı iddiaları ulusal ve yerel basında yer almıştı. Özetle, bu şirketin adı, daha önce de ihale de usulsüzlüğe karışmıştır. Ama buna rağmen, yetkililer adı ihalede usulsüzlüğe karışan bu firmayla iş sözleşmesi yapmaya -her nedense- devam etmişlerdir. Yaptıkları her işte yandaşını, yoldaşını kayıran Hükümetin yandaş şirketlerinin cebinde ABD doları, İhalede usulsüzlük “rota”ları…” şeklinde açıklamalarda bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin