Manipülasyonlara rağmen Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım başa baş

AKP’nin Ankara ve İstanbul’da büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerini kaybetme telaşı başladı. Anket manipülasyonları ile yol almak isteyen iktidar medyası, ORC isimli anket şirketinin İstanbul’da TBMM Başkanı ve eski Başbakan Binali Yıldırım’a karşı Ekrem İmamoğlu’nun başa baş yarışını bile çarpıttı.

Ankete göre, İstanbul’da kararsızların oranı yüzde 14-15’lerde. Yıldırım’ın oyu yüzde 43, CHP ve İYİ Parti’nin adayı İmamoğlu’nun oyu ise yüzde 40 civarında. Haberlerde yüzde 39 yazılarak algı yapılmak istendi. İmamoğlu’nun Yıldırım’ın ve AKP’nin tüm propaganda makinesine karşı başa baş çıkan oyunu yandaş medya, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimini doğru bilen araştırma şirketi, nabız tuttu’, ‘Binali Yıldırım önde’ başlığıyla haber yaptı.

Ankara’da Mansur Yavaş karşısında anketlerdeki seçim yarışında Mehmet Özhaseki tamamen geride kalmıştı.

Binali Yıldırım ile İmamoğlu’nun anket haberlerini hükümet yanlısı medya şöyle verdi:

24 Haziran seçimlerini en az yanılma payı ile bilen ORC, 31 Mart yerel seçimleri için İstanbul’da yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

28 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında 5 bin 950 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılan ankette AK Parti Adayı Binali Yıldırım ile CHP Adayı Ekrem İmamoğlu arasındaki fark 4 puan olarak belirlendi.

Araştırmaya katılanların yüzde 43,6’sı 31 Mart’ta tercihini Binali Yıldırım’dan yana kullanacağını belirtirken, yüzde 39,7’lik kesim Ekrem İmamoğlu’na oy vereceği yönünde görüş bildirdi.

Aynı ankette bu iki isimden hangisine oy vereceği konusunda kararsız olduğunu belirtenlerin oranı da 13,9 olarak belirlendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin