Manevra alanı kalmadı ki!

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya (soldan 3'üncü) "faizi indir" talimatını uygulamadığı için 6 Temmuz'da gece yarısı darbesi ile görevden alınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çetinkaya'nın yerine yardımcısı Murat Uysal'ı (sağdan 2'nci) tayin etti. Uysal, Erdoğan'ın işaret ettiği faiz indirimini 25 Temmuz'da yapacak.

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

6 Temmuz’da gece yarısı darbesi ile Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olarak tayin edilen Murat Uysal, 25 Temmuz Perşembe günü Para Politikası Kurulu’na başkanlık edecek. Faiz kararlarını veren ve yedi kişi olması icap eden kurulda Uysal dahil beş üye mevcut.

Uysal’ın o koltuğa selefi Murat Çetinkaya’nın “hayır” dediklerine “evet” dediği için oturtulduğunu sağır sultan duydu. Piyasa nezdinde tek kuruşluk itibarı yok.

MERKEZ’İN ANAHTARI DA SARAYDA


Uysal’ın başkanlığa getirildiği tarihlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Torba Kanun’da TCMB’nin anahtarı da Saray’a teslim edildi.

“Kefen parası” diye nitelenen ihtiyat akçesinden temettüye kadar Merkez Bankası neye malikse hepsi har vurup harman savrulacak. Nasıl savrulmasın ki!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın “başkan” saltanatında Hazine’ye teslim ettiği damadı Berat Albayrak bütçe açığını 2019’un ilk altı ayında 77 milyar TL’ye çıkardı.

SENELİK BÜTÇE AÇIĞI HEDEFİNE ALTI AYDA ULAŞAN BAKAN!


Damat Berat’ın senelik açık hedefi 81 milyar TL idi. Senenin yarısında açık hedefinin yüzde 98’i tahakkuk etmiş bir bütçe açığı ne denilebilir? Tek kelime ile batık!

Gelirleri yüzde 15, giderleri yüzde 21 artan ve Merkez Bankası’nın 38 milyar TL takviyesine rağmen açık rekoru kıran Damat Berat bütçesini yüzdürmek için hükûmet yeni vergi paketleri ve zamlarla kapıyı çalacak.

23 Haziran’dan beri devam eden zam sağanağı ısınma turları…

Erdoğan, Murat Çetinkaya’yı kanuna aykırı şekilde niçin azlettiğini anlatırken Uysal’a verdiği nihaî talimatı da tescil etmişti: “O kadar ‘faizi indir’ dedik, indirmedi. Biz de yollarımızı ayırdık.” Kızım sana söylüyürum Uysal sen anla!

BAŞKAN UYSAL’IN İTİRAZ ETME HAKKI VAR MI?

Uysal koltuğa geçer geçmez ilk icraat olarak ihsas-ı reyde bulundu. 25 Temmuz’a daha var. O güne kadar Erdoğan hazretlerinin gönlü hoş tutulacak tabiî!

Para Politikası Kurulu’nun 25 Temmuz’da faizi indirmesi değil, indirmemesi sürpriz olur. Piyasa artık indirimi değil, indirim oranına dair bahis oynuyor.

TCMB Başkanı Uysal, “Mevcut gelişmeler para politikasında hareket için bir manevra alanı oluştuğuna işaret ediyor.” diyerek faiz indirimine kapı aralarken, Saray’a selam çaktı.

Uysal “manevra alanı” derken Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) masa başında düşürdüğü enflasyon ile haftalık repo (politika) faizi arasında makasın açılmasını kastediyor.

HELE BİR SOR: ENFLASYON NİYE İNDİ?

Enflasyon (TÜFE) haziran sonu itibarıyla yüzde 15,7’ye indirildi ya! Uysal da yüzde 24 politika faizini pekâlâ yüzde 17-18’e indirebileceklerini ima ediyor.

Kâğıt üstünde gayet ikna edici duran bu teorinin en büyük zaafiyeti TÜİK’in başına getirilen Yinal Yağan’dır.

Damat Berat, TÜFE’nin yüzde 27’ye, ÜFE’nin yüzde 40’a dayandığı 2018 senesi ekim ayında Yağan’ı Enerji Bakanlığı’ndan TÜİK’e tayin etmişti.

O tarihte enflasyonu hesaplayan dairenin başına geçen Yağan dört ay evvel de TÜİK’in başkanı oldu. Hayatında TÜİK’in kapısından geçmemiş bir isim sırf Albayrak’a yakın diye istatistiklerin Anayasa Mahkemesi’nin başkanı yapıldı.

Yağan geldiğinden beri enflasyon düşüyor! Gelin görün ki TÜİK’e artık dağdaki çoban bile inanmıyor. Yabancı yatırımcıya gelince onlar artık Türkiye için“kumarhane” tabirini kullanıyor.

SERT FAİZ İNDİRİMİ TL’YE AĞIR DARBE OLUR

Dolayısıyla TCMB Başkanı Uysal’ın “manevra alanı” dediği Türk Lirası için mayın tarlasıdır.

Faizlerin TÜİK’in şaibeli rakamlarına istinat ederek 500-600 baz puan indirilmesi dövizin yeniden fırlaması, faizlerin mevcut seviyelerin üstüne tırmanması manasına gelir.

Bütçe açığı almış başını gidiyor. İki haftada iki ayrı kuruluş Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Hangi seviyeye? Türkiye’nin kredi notu Honduras, Guatemal, Kamboçya ve Bangladeş ile ayn. Hayaldi, AKP’nin devr-i iktidarında hakikat oldu.

İflastan önceki yoğun bakım odasında konkordato talepleri yeniden patladı. Son bir senede 1,7 milyon kişi işini kaybetti.

10 büyük bankanın nasıl fiilen battığını, hükûmetin batık bankaları ve şirketleri kurtarmak için alelacela Meclis’ten geçirdiği kanunun muhtevasını dün bu sütunda sizlerle paylaşmıştım. (http://tr724.wpengine.com/batakci-erdoganin-son-marifeti/)

AMERİKA’DAN BEKLERKEN AB MÜEYYİDE PAKETİNİ AÇTI

Rusya’dan alınan S-400 füzelerine Amerika’nın cevabı geldi gelecek. Uysal atın çiftesi sert olurmuş. Türkiye kriz şartlarında en son arzu edilecek yola girdi.

Avrupa Birliği (AB) Doğu Akdeniz’de müeyyidelerin ucunu gösterdi. İnatlaşmanın maliyeti daha fazla faizle daha fazla borçtan başka bir neticesi olmayacak.

Okyanus ötesinin sessizliğini “nasıl uyuttuk enayileri” diyerek tevil eden zavallılar burnunun dibindeki tehlikeyi görmekten acizken Merkez Bankası faizleri yüzde 18’e kadar indirecek öyle mi?

Faizi indirmesine indirirsiniz de neticesine katlanabilecek misiniz? Mühim olan kısım burası.

Merkez Bankası Kanunu’na rağmen başkanlığa tayin olunan Uysal’ın “kurumsal şeffaflıktan” bahsetmesini ise tatsız bir şaka olarak not ettim.

Ahval-i umumî bu kadar perişan iken gülmeye takati olan varsa gülebilir…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin