‘Batakçı’ Erdoğan’ın son marifeti!

10 büyük banka fiilen battı!

YORUM | SEMİH ARDIÇ

Dün kaldığım yerden devam ediyorum. Ekonomi gemisini batıran kaptan, S-400 bataryası etrafında yine muhalefeti sıfırlama numarası çekerken şirketler de bankalar da çatırdıyor.

“Batak” kelimesini Türk Dil Kurumu, “Kötü durum, içinden çıkılmaz iş.” diye tarif ediyor. Batak isim, batakçı ise sıfat.

“Borcunu ödememeyi alışkanlık edinmiş veya eline geçen parayı batıran” kimseye Anadolu’da “batakçı” deniliyor.

RUHSATI TDK VE İKTİSAT VERİYOR: ERDOĞAN TAM BİR “BATAKÇI”

Etrafında topladığı bir avuç türedi ile Hazine’yi talan eden ve Türkiye’yi siyasî, iktisadî ve içtimaî iflasın eşiğine getiren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Recep Tayyip Erdoğan’a bundan böyle “batakçı” demek ne tahkir ne de tahfiftir.

TDK’nın verdiği ruhsat da iktisat ilminin “kriz” literatürü de Erdoğan’ın bir batakçı olduğunu teyit ve tescil ediyor.

‘Batakçı’ Erdoğan’ın son icraatı kendince batırdıklarını kurtarmaya matuf Torba Kanun oldu. Bir tarafta vatandaşın yurt dışına çıkış harcını 15 liradan 50 liraya çıkaran kanun diğer tarafta 400 milyar liralık batık kredinin üzerine tek kalemde çizgi çekiyor.

400 MİLYAR LİRALIK BATIK KREDİ AFFEDİLECEK!

Yanlış duymadınız. Bankaların şirketlerden tahsil edemediği 400 milyar liralık kredi affedilecek. Vatandaşın borcunu kuruşu kuruşuna temerrüt faizi ile tahsil eden AKP iktidarı 15-20 bin şirket -ki ekseriyeti “yandaş”- namına tarihte eşine rastlanmamış bir malî af çıkarıyor.

Affın duyulmaması için de “İstanbul Yaklaşımı” veya “yeniden yapılandırma” gibi tumturaklı ifadeler kullanıldı kanun metninde.

Kredi kartı borcundan dolayı kara listeye girenlerin sayısı 4 milyonu aştığı halde üç maymunu oynayan AKP her nasılsa kredi kartı borçlarının 15-20 misli borcu tek kalemde silebiliyor.

Bir başka ifade ile kendi yolsuzluk ve rüşvetleri, ona buna kafa tutup duvara toslayan dış siyaseti yüzünden sebep olduğu krizin bedelini yine sokaktaki insanın sırtına yıkıyor.

BATAN BANKALAR VE ŞİRKETLER

Kriz yüzünden kredisini, kredi kartı borcunu ödeyemeyen halkın derdine derman olmak yerine bankaları ve şirketleri kurtaracaklar.

400 milyar liralık batık için işi gücü bırakıp Meclis tatile girmeden evvel alelacele af kanunu çıkaran AKP’nin izahatı kabahatinden büyük.

(*) Milyon TL

Neymiş efendim, kur şoku, faizlerin yükselmesi ve enflasyon artışından dolayı şirketler kredi borçlarını ödeyememiş. Hani Türkiye’de kriz-mriz yoktu. Hani en kötü geride kalmıştı.

AKP bu af düzenlemesi ile iki itirafta bulundu: “Bankalar battı ve batık krediler hakkında resmen yalan söyledik.”

“Takipteki alacak” ya da “tahsili gecikmiş kredi” diye Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) her hafta ilan ettiği batık kredi tutarı 14 Temmuz itibarıyla 116 milyar TL.

BATIK TUTARI HEP SAKLANDI

Hükûmetin affedeceği kredi tutarı 400 milyar TL. BDDK tarafından ilan edilen tutar ile bu tutar arasında 284 milyar lira fark var!

Daha evvel birkaç defa batık kredi tutarının 200 milyar lirayı aştığını ve hükûmetin rakamları manipüle ettiğini belirtmiştim.

“Grup 2” diye nitelenen, tehir edildikçe edilen ve yüzdürülen kredilerin kriz şartlarında tahsil edilemeyeceği ikazımıza hükûmet cenahından kulak asan olmadı. Batacağı bile bile bu krediler tahsis edildi.

Kamu bankalarının öncülüğünde özel bankalar Saray’dan gelen talimatla batık futbol kulüplerine, müteahhitlere yeni kredileri şaşaalı merasimlerle verdi.

116 MİLYAR TL DEFTERDEN SİLİNECEK

Kanun çıktığına göre 116 milyar liralık kredi “değersiz alacak” sayılarak kayıttan düşülecek. Kalan 284 milyarlık krediye ise vade uzatma, teminat azaltma hatta anaparadan silme gibi kolaylıklar sağlanacak.

Bunları yapan bankacılara ise krediler batsa dahi “zimmet” suçundan dava açılamayacak. Bankacılık Kanunu’nda 2001 krizinin akabinde yapılan değişikle verdiği kredi batan bankacı hakkında nitelikli zimmet davası açılması hükme bağlanmıştı.

Hatta Yapı Kredi Bankası ile Pamukbank’ın eski sahibi Mehmet Emin Karamehmet basit zimmet suçundan 8 sene 6 ay hapse mahkûm edildi. Yargıtay tarafından onanan kararın infazı Karamehmet’in kanser tedavisi görmesi sebebiyle şimdilik tehir edildi.

KANAATA GÖRE YENİ KREDİ 

Bazı şirketlerin tedaviyle de düzelmeyeceği anlaşılmış olacak ki borç yapılandırmasının avantajlı şartlarından yararlanılabilecek firmaların tespitinde “kanaat şartı” getirildi.

Saray kimi işaret ettiyse o batık firmaya yeniden kredi tahsis edilecek. Memur kadrolarını imtihansız kendi yandaşları ile dolduran AKP’nin yeni kredi yapılandırmasında kimlere öncelik tanıyacağı gün gibi aşikâr.

İki senedir Kredi Garanti Fonu (KGF) üzerinden kriz yokmuş gibi kredi dağıtarak başkanlık referandumu ve başkanlık seçimini kazanan Erdoğan aynı hatada ısrar ediyor. Hanedanlığının çöküşünü durdurmak için daha büyük hatalara imza atıyor.

Böyle bir paketin çöpleri halının altına süpürmekten başka bir karşılığı yok. Neticede daha büyük kriz kaçınılmaz.

İŞÇİ, MEMUR, ÇİFTÇİ VEYA ESNAFI DÜŞÜNEN YOK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “82 milyonun gözü Meclis’te. Asgari ücretli aç, çiftçilerimiz, emeklilerimiz, işçilerimiz, esnafımız geçinemiyor. Herkes, bizim hayrımıza ne yapacaklar diye buraya bakıyor.” diyor.

Paylan’ın şu sözlerine mukabil AKP sözcüleri sessiz: “Oysa biz burada şirketlerin hayrına iş yapıyoruz. Kredisini, kredi kartını ödeyemeyen milyonlarca vatandaşı rahatlatacak bir madde önümüze geldi mi? Yoksulun adı hiç geçti mi? Servetin büyük çoğunluğu zaten bu kurtaracağınız şirketlerin patronlarında. Biz halkı bıraktık, onları kurtarıyoruz.”

10 BÜYÜK BANKA BATIK!

Batıkların 370 milyar liralık kısmı Türkiye’de kredilerin yüzde 80’inden fazlasını dağıtan 10 büyük banka tarafından tahsis edildi.

Toplam özkaynak büyüklüğü 350 milyar TL bile olmayan 10 bankanın batık (toksik) kredi tutarı öz sermayelerinden fazla.

Mesela Denizbank’ın 16 milyar liralık öz kaynağına mukabil 35,5 milyar lira kredisi battı. Batık kredinin özkaynağa oranı yüzde 221,8. Diğer 9 banka da üç aşağı beş yukarı aynı.

En fazla batık kredisi bulunan Garanti BBVA’nın takipteki alacaklarının yüzde 80’inden fazlasını 90 günden uzun süredir ödenmeyen alacaklar teşkil ediyor.

Bunlar arasında yıllardır ödenmeyip banka tarafından bir şekilde yüzdürülen ve batık sayılmayan önemli tutarda kredi mevcut.

Diğer bankalar için de vaziyet farklı değil. Resmen batmışlar!

BDDK KANUNU NİÇİN UYGULAMIYOR?

Gelin görün ki BDDK kanunu tatbik etmiyor ve bankalara batık kredilerin hesabını sormuyor, soramıyor.

Zira talimatı bizzat BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben verdi. “Seçimden evvel biraz kredi limitlerini aşabilirsiniz.” diyen Akben hangi yüzle bankacılar hakkında zimmet tahkikatı açabilir ki!

Hem Erdoğan başkanlığının ilk senesinde “10 büyük banka battı.” dedirtmez! Yatırımcıların akıl hocaları Moody’s, Fitch ve Standard & Poor’s Türkiye’den 14 bankanın notunu çöp seviyesine indirmesine niye şaşırıyoruz ki!

Kredi faizlerinin yüzde 30’a çıktığı, talebin yerlerde süründüğü, işsizliğin rekor kırdığı bir dönemde batıkları kurtarma paketi de batmaya mahkûm. Çarkların talimatla dönmediğini anlamadılar gitti!

DAHA BÜYÜK BATIKLARA HAZIR OLUN

Saraya yakın olan firmalar birkaç senedir yapıldığı gibi yine yüzdürülse de üç vakte kalmaz daha büyük batıkların haberlerini alırız

Bankaların zararı yine vergi mükelleflerine yıkılacak. 2001 krizinde de böyle olmadı mı?

Ne kadar ibretlik bir son. 2001 krizinde zayıf bankalar batmıştı. AKP o günün iktidarını “bankaları batırdılar” diye yerden yere vurarak bugünlere gelmişti.

AKP halihazırda Türkiye’nin en büyük bankalarını batırdığı halde bu batıkları kanundan kaçırarak “batakçı” diye anılmaktan kurtulacağını zannediyor.

2001 krizine sebebiyet verenler batırdıklarını kabullenmiş, en azından evrakta sahtecilik, zimmet ve suistimal suçlarını irtikap etmemişti.

AKP lideri Erdoğan o kredilerin talimatını kendisi vermemiş gibi herkesin gözünün içine baka baka batık kredileri affediyor.

Faturayı ne Erdoğan ne bankacılar ne de yandaş işadamları ödeyecek.

Faturayı yine gariban vatandaş ödeyecek…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin