Mama isteyen anneye cezaevi yönetiminden hücre cezası

ÇAĞLAR AVCI

Anneleriyle birlikte tutuklu bulunan 700’ün üzerinde çocuk bayramı dört duvar arasında geçiriyor. HDP Milletvetkili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, bebekleriyle beraber tutuklu olan annelerin kendisine ulaştırdığı bilgileri paylaştı.

Gergerlioğlu, Tekirdağ Cezaevi’nde bebeğiyle birlikte kalan Aynur Gazioğlu’nun yaşadığı mağduriyeti anlattı: “Mama siparişi veriyor. Ancak istediği mama yerine bebeğinin yaşına uygun olmayan mama veriliyor. Bundan dolayı mamayı getiren görevliye mamanın istediği mamanın bu olmadığını söylüyor. Ancak görevli, Gazioğlu’na ‘dırdır etme tekrar gidemem’ diyor. Aralarında tartışma çıkıyor. Bu tartışmadan dolayı cezaevi yönetimi bebeği olan bir anneye 10 gün hücre cezası veriyor. Eğer infaz hakimliği onaylamış olsaydı anne 10 gün hücrede kalacaktı” dedi.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin konuştuğu Gergerlioğlu, Balıkesir L Tipi Cezaevi’nde 1.5 yaşındaki bebeği Zümra ile birlikte kalan Esra Işık’a da bir haftadır, bebek bezi dahi verilmediğini söyledi. Gergerlioğlu, yapılan hukuksuzluğu ise şöyle anlattı:

“Esra Işık Balıkesir L Tipi Cezaevinde hükümlü 1.5 yaşındaki bebeği Zümra ile kalıyor 1 haftadır çocuk bezi vermiyorlar. Bir haftanın sonunda sadece 14 adet bez veriliyor o da 1 numara küçük olduğu için rahatsız ediyor, bu durumu yetkililere dile getirdiğim de devlet ödeneği kesti! Dilekçe verip almanız gerekiyor denildi. Ancak dilekçe verip paramızla dahi bez alamadık ayrıca bebek temizlemek için ıslak mendil verilmiyor. Yasaklandı. Bebeğe mama hazırlamak için nişasta ve irmik gibi gıdalar temin edilemiyor.”

Buna herkesin itiraz etmesi lazım

Bebeklerin yağlı ve baharatlı yemeleri yemek zorunda bırakıldığını söyleyen Gergerlioğlu, “Bakın kendi bebeğinizi düşünün bebeğe uygun besinleri bulmakta zorlanıyorsunuz. Baharatlı yağlı kendi yediğiniz yemekleri bebeğinize yediriyorsunuz. Bunu vicdanınız kaldırıyorsa diyecek bir şey yok değerli arkadaşlar. Buna benim değil sadece tüm kamuoyunun itiraz etmesi lazım. O bebeklerin bir suçu yok. O anne ve babalarının ithamlarıyla o bebekler cezaevlerinde ve bu bebeklere de ceza çektiriliyor” ifadelerini kullandı.

Cezaevlerin bebeklerin yeri değil

Cezaevlerinin bebek ve çocuklar için uygun yerler olmadığını dile getiren Gergerlioğlu, çocukların oyun oynayacağı alanlar olmadığını, bedensel ve zihinsel olarak gelişimi sağlayacak alanlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Kendisine ulaşan mektuplardan yola çıkan Gergerlioğlu, çocukların cezaevi koşullarından olumsuz etkilendiğini ve çocuklar neden üzerlerine bu kadar kapı kapatıldığını bilmediğine dikkat çekti.

4 yaşındaki çocuk 4 aramadan geçiyor

Koşulları iyileştirme adına yapılan kreşlerin yeterli olmadığını belirten Gergerlioğlu, “4 yaşındaki çocuk kreşe giderken eminin 4 kez aramadan geçiyor. Bu çocuk nasıl bir şey bekleyebiliriz” dedi. Cezaevlerinde çocukların ciddi anlamda sağlık sorunu yaşadığını vurgulayan Gergerlioğlu, sağlık sorunlarının yaşanmasının en önemli sebebinin beslenme olduğunu söyledi.

Gergerlioğlu, “Tokat Cezaevin’den de de bir anne kendisi için gelen yemekleri yıkadığını söyledi. Düşünün bebeğini beslemek için yemekleri yıkıyor” diye aktardı.

Düzenleme sadece 0-3 yaş için mi?

12 kişilik koğuşlarda 30 kişinin kaldığını ve buna çocuklarda eklenince koğuşların daha da zorlaştırdığını söyleyen Gergerlioğlu, bununda hastalıkları tetiklediğini kaydetti. Defalarca girişimlerde bulunduklarını ifade eden Gergerlioğlu, “Ev hapsi veya denetimli serbestlik olması gerekiyor. Yapılan bazı düzenlemelere dair duyumlar aldık. Düzenleme 0-3 yaş arasına kapsayacak. Siyasi tutukluları kapsamayacak. Bu yanlış olur. Bebeğin ideolojisi olmaz. Düzenleme bebeği olan tüm tutukluları kapsamalı” diye konuştu. Son açıklanan reform paketinden de görüldüğü üzere siyasilere hiçbir hak tanınmadığını ifade eden Gergerlioğlu, “Hiçbir haktan yararlandırmak istemiyorlar. Bu kabul edilebilir değil” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin