Malatya’da Alevilerin evleri işaretlendi, failler bulunamıyor!

Malatya’da Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Mehmet Topal olayı kınadı, ailelerin endişeli olduğunu söyledi. Olayın üzerinde 2 gün geçmesine rağmen faillerle ilgili net bir açıklama yapılmadı.

Olay, dün sabah Cemal Gürsel Mahallesi’nde meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Alevi ailelerin oturduğu 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boya ile çarpı işareti yaptı. Sabah, evlerinin kapı ve duvarlarında işaretleri görenler, polise haber verdi. İhbarla mahalleye gelen polisler, inceleme yapıp çalışma başlattı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal da mahalleyi ziyaret edip vatandaşlarla görüştü. Topal, vatandaşların endişeli olduğunu belirterek, “Biz Aleviler inancımızı, kültürümüzü yaşayacağız. Biz bu topraklarda barışı inşa etmeye çalışacağız” dedi.

Konu CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi tarafından Meclis’e taşındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olayın provokasyon olduğunu ve bütün Emniyet güçleriyle konunun araştırıldığını kaydetti.

HABİBLER CEMEVİ’NE SALDIRI

Sultangazi’de dün Habibler Cemevi’ne taş atarak camları kırmaya çalışan bir kişi polisçe yakalandı. Gözaltına alınan E.K.’nın 9 Kasım’da aynı cemevinin camlarını kırarak içeriye yanıcı madde atan kişi olduğu belirtildi.

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin