Mağdurlar ve hukukçular Kanadalı parlamenterler ile görüştü; işkencecilerin yaptırım listesine alınması talep edildi

Uluslararası insan hakları hukukçusu Sarah Teich ve eski NBA oyuncusu Enes Kanter Freedom Kanada televizyonu CBC’ye konuk oldu. Teich, kaçırmalardan ve işkencelerden sorumlu 12 Türk devlet görevlisinin yaptırım listesine alınmasını Kanada’dan talep ettiklerini söyledi.

Kanada televizyon kanalı CBC’nin Power and Politics programına konuk olan Sarah Teich ve Enes Kanter Freedom Kanada devletinden insan kaçırma ve işkence suçlarına bulaşmış 12 Türk yetkilisinin yaptırım listesine alınmasını istediklerini belirttiler.

Adı verilen 12 devlet görevlisi, gözaltında vefat eden Gökhan Açıkkollu’ya ve yurtdışından zorla kaçırılıp Türkiye’ye getirilen Kaçmaz ve Acar ailelerine işkence eden kişilerden oluşuyor.

Şu anda Kanada’da yaşayan Kaçmaz ve Acar aileleri Kanadalı parlamenterler ve senatörlere başlarından geçen korkunç olayları anlatırken, avukatlar Sarah Teich ve Michael Polak ve eski NBA yıldızı Enes Freedom da Türkiye’de yaşanan hukuksuzlukları ve işkenceleri Kanadalı kanun yapıcılara aktardılar.

Enes Freedom, işkenceye ve zorla kaçırmaya karışan Türk devlet yetkililerine karşı yaptırımların uygulanması için Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Meral Kaçmaz kendisinin ve ailesinin başından geçenleri TR724’e anlatmıştı:

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin