Mafyanın mafyası

YORUM | LEVENT KENEZ

Elindeki her türlü imkana, sayısız silahlı adama ve piyasada rakip bırakmayıp tekel olmasına rağmen işleri bozulan ailede huzur yoktur. Haraç aldığı kesimlerin ekonomik durumu bozulmuş, büyük damadın bütün uğraşmalarına rağmen çarkı döndürecek paralarda azalma olmuştur. Aileye güvenmeyenler sıra kendilerine gelecek korkusuyla tek tek ülkeyi terk etmekte, memnuniyetsizlik giderek artmakta ve en kötüsü piyasada alternatif isimler dolaşmaktadır. Ailenin beslemeleri işler bozulunca başımızın çaresine bakarız mesajları vermektedir. Ayrıca eskiden aileye çalışan büyükbaşlardan palazlananlar olmuş, sağda solda konuştukları can sıkmaya başlamıştır. Yer yer başkaldırmalar yaşanmış bazı yerlerde ailenin adamları bertaraf edilmiştir. Ailenin iş yaptığı diğer büyük mafyalarla arası açılmış birini memnun etmeye çalışırken diğeri ile papaz olmuş, verilen tavizler yeterli gelmemeye başlamıştır.

Aile için gücü paylaşmaktan başka bir çare kalmamıştır. Geçmişte kavgalı oldukları rakiplerinden yardım istemek gelir akıllarına. Hem böylelikle karşı cepheden bir aileyi taraflarına çekecekler hem de ucuz bir maliyetle birçok işi halledebileceklerdir.

Rakip dünden buna razıdır. Artık yapılan işlerden pay alacak, kendi adamları da en çok istedikleri yerlerde rahat rahat dolaşacaktır. Kendilerine bir şey olmayacağını bildikleri için de artık gemi azıya almakta bir beis görmezler. Kendilerine kim yamuk yapıyorsa indirmekle kalmayıp, büyük ailenin canını sıkanların karşısında da ilk onlar çıkmaktadır. Artık kim eskiden büyük aileye çalışmış da şimdi isyan etmeye kalkmışsa ilk yumruğu onlar atmaktadır. Büyük ortak piyasayı gerdikçe beslemeler korkudan onlara yanaşmaktadır.

İnsanları dağa kaldırmaktan tutun, rakip ailelerin adamlarını sokak ortasında ağzından burnundan kan gelene kadar dövmeye, bir zamanlar beraber çalıştıkları adamların evlerini basmaktan rakiplerinin bir yerde çıkıp konuşmamasına kadar ellerinden ne gelirse yaparlar. Adamları da bu işin tadını almış, zahmetsiz  gelen rahatlık hoşlarına gitmiştir.

Büyük ortak işlerin bir şekilde devam etmesini sağlayan bu ortaklıktan mutludur. Biraz nefes almıştır. Bir kaç badireyi bu sayede atlamış olmaktan dolayı da rahatlamıştır.

Rahatlamasına rahatlamıştır ama kendisi güç kaybederken yardım istediği rakibini her geçen gün güçlendirmektedir. Rakibi kendisine gebe kalındığını gördükçe daha da pervasızlaşmaktadır. Artık ailenin adamları arasında bu işin giderek kendilerine zarar verdiğini, bu gidişle yakından piyasayı tamamen kaybedeceklerini söyleyenler çıkar. Küçük ortaklarını rahatsız eden bu adamlar derhal susturulur. Küçük ortak da bu muazzam çarkı bozacak kendi içinden çıkan aptalların kellesini almakta tereddüt etmez.

Büyük aile payını verdikçe sorun olmayacağını sandığı küçük ortağına güvenmese de çaresiz bu işin devamından yanadır. Şu an için onun yerine koyacak bir alternatif de görünmemektedir. Bazı küçük aileleri küçük pay teklifleriyle yanına çekmeye çalışsa da piyasa eskisi gibi değildir. Gideceği ciddi ciddi konuşulan ailenin artık eski itibarı yoktur. Eskisi gibi korku salamamaktadır. Piyasa küçülmüş ne yapılırsa yapılsın artık eski pasta kalmamıştır. Ailenin beslemeleri hem kendi aralarında hem de yeni ortaklarla hırlaşmaktadır.

Mafya babasının canlı cansız bütün mallarına dokunulmaması karşılığında piyasadan çekilebileceği konuşulsa da kimse inanmamaktadır. Oğlanların ebleh olması, damadın beceriksizliği ailenin geleceği için felaket senaryolarını beraberinde getirmektedir. Zaman aleyhine işlemektedir. Baba ya kenara çekilecek hayatta kalma pahasına kendi eliyle kurduğu sistemin bir bir üzerine yıkıldığını görecek ya da giderek çöken holdingin ömrünü uzatmak için kendini feda edecektir…

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin