Macron: Türk halkı daha iyisini hak ediyor, Dışişleri: Erdoğan, Türkiyedir!

Türkiye’ye yönelik Avrupa’da ortak bir pozisyon belirlenmesi için çalışacaklarını belirten Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Avrupa bir bütün olarak Türkiye’ye yönelik daha net olmalı ve birleşik bir pozisyon almalı.” dedi.

Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, bugün Fransa’nın öncülüğünde Korsika adasında bir araya geldi.

Zirvenin ana gündem maddesini Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler oluşturdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’ye yönelik Avrupa’da ortak bir pozisyon belirlenmesi için çalışacaklarını açıkladı. ”Türkiye, büyük bir devlete yakışmayan provokasyonlar yapıyor. AB olarak Türk halkına karşı değil, Erdoğan’a karşı net tavır almalıyız. Türk halkı büyük bir halk, daha iyisini hak ediyor.” dedi.Ali Dinçer ve Cumali Önal, Türkiye ile Fransa arasında gerilen ilişkilere #MERCEK tuttu.
Macron’un, ‘Türkiye artık Akdeniz’de müttefik değil. Türk halkı daha iyi liderlere layık’ açıklamasına Dışişlerinden cevap geldi: ‘Erdoğan, Türkiye’dir’
YOUTUBE.COM/TR724


MACRON: BİZ, AVRUPALILAR OLARAK, ERDOĞAN’A KARŞI KATI VE GÜÇLÜ OLMALIYIZ

Macron, “Avrupa bir bütün olarak Türkiye’ye yönelik daha net olmalı ve birleşik bir pozisyon almalı. Biz, Avrupalılar olarak, Erdoğan’a karşı katı ve güçlü olmalıyız. Tansiyonu yükseltmekten kaçınmak istiyoruz ancak Türkiye bazı alanlardaki niyetlerini netleştirmeli.” dedi.

Zirveye ev sahibi Fransa’nın haricinde İtalya, İspanya, Malta, Portekiz, Yunanistan ve Güney Kıbrıs katıldı.

AKP’DEN CEVAP: TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI, TÜRKİYE’DİR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamalarına cevap veren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Macron şunu iyi bilsin, Cumhurbaşkanımızla milletimizi ayıran bir ifade baştan çürük bir yaklaşımdır. Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye’dir.” ifadelerini kullandı.

“Fransa gibi bir devleti bugünkü başarısız duruma düşüren Macron’dur” diyen Çelik, “Macron Fransa’yı yönetme beceriksizliğini dış politika saldırganlığı ile örtbas etmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Çelik açıklamasında, “Macron şunu iyi bilsin, Cumhurbaşkanımızla milletimizi ayıran bir ifade baştan çürük bir yaklaşımdır. Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye’dir” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in Twitter’dan yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

* Macron “sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la” demiş. Sömürgecilerin eski ve ahlaksız bir oyunudur bu. Halkları sömürmek içi sahte sevgi gösterisi sunar ama vatansever liderleri hedef alırlardı. Sömürgeci kafanın Cumhurbaşkanımızı hedef alması bizim için gururdur.

* Bizim sizin gibi sömürgeci kafalarla sorunumuz var Bay Macron. Acı çektirdiğiniz haklarla ve sömürmek istediğiniz halklarla insani ve kardeşlik bağımız var. O yüzden sizinle karşı karşıyayız. Tehdit dili kullandığınız ülke Türkiye’dir. Türkiye size en uygun cevapları verecektir.

* Siz Bay Macron burayı kolayca kandırabileceğiniz kabile devletleri ile karıştırmayın. Bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı ile halkını ayırmaya kimsenin gücü yetmez. “Erdoğan ayrı, Türk halkı ayrı” diyerek oynadığınız oyunu defalarca Afrika’da oynadığınızı biliyoruz.

* Fransa gibi bir devleti bugünkü başarısız duruma düşüren Macron’dur. Macron Fransa’yı yönetme beceriksizliğini dış politika saldırganlığı ile örtbas etmeye çalışıyor. Macron, Hafter’in toplu mezarlarından sorumludur.

* Macron şimdi Yunanistan’ı kullanarak Doğu Akdeniz’de sömürgecilik oyunu oynamaya çalışıyor. Suriye’de deneyip berbat ettiği oyunu Akdeniz’e taşımaya çalışıyor. Cumhurbaşkanımız bu saldırganlığa izin vermediği için Cumhurbaşkanımızı hedef alıyor.

* Macron göreve geldiğinden beri Cumhurbaşkanımız hakkında söylediği her şeyde yanıldı. Dış politika konusunda artık tecrübesizlikle izah edilemeyecek bir başarısızlık içine düştü. Macron, Suriye’de PKK/PYD, Libya’da Hafter, Akdeniz’de Yunanistan’la başarısızlığa koşuyor.

* Macron şunu iyi bilsin, Cumhurbaşkanımızla milletimizi ayıran bir ifade baştan çürük bir yaklaşımdır. Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye’dir. “Erdoğan ayrı, Türk halkı ayrı” diyenler bu konuda da tarihi cevaplarını alacaklar.

* Macron sömürgeciliğe devam ediyor, Cumhurbaşkanımız da mazlum halkların çıkarlarını savunmaya, barışı korumaya ve sömürgecilerin oyunlarını bozmaya devam ediyor. Mesele bundan ibarettir.

1 YORUM

  1. Macron, Turkiyeyi en zayif yerinden yakaladi…erdogan, hedef olmaktan kurtulmak icin satacak da satacak…onumuzdeki gunlerde tavizleri seyrededurun…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin