Maarif Vakfı’na 684 milyon TL daha aktarılıyor!

Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası için 50 milyon dolar bulamayan AKP rejimi, Hizmet Hareketi’nin yurt dışındaki okullarını gasp etmek için kurulan Maarif Vakfı’na 684 milyon TL daha aktarıyor. Sadece 3 yılda Cemaat’e ait okulları gasp etmekten başka bir işi olmayan kuruma aktarılan bütçe 2 milyar TL’ye dayandı.

Maarif Vakfı, 17 Haziran 2016’da AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Hizmet Hareketi’ne ait yurt dışındaki okulları gasp etmek için kurulmuştu. MEB’in bütçesinden destekleniyor. 2016 yılında kurulan vakfa her yıl Milli Eğitim Bütçesinden düzenli olarak para aktarılıyor. Maarif Vakfı’na Milli Eğitim bütçesinden bu yıl da 684 milyon lira kaynak aktarılacak. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Maarif Vakfına Haziran 2016’da 90 milyon; Ağustos 2017’de 241 milyon; Haziran 2018’de 351 milyon; Haziran 2019’da 541 milyon lira aktarılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Maarif Vakfı’na 3 yılda 1,2 milyar TL kaynak aktarıldığı ortaya çıkmıştı. Rakamı bizzat Vakfın Mütevelli Heyet Başkanı Birol Akgün açıkladı. Bugün aktarılması öngörülen 684 milyon lirayı eklediğimizde kuruluşundan bu yana 1 milyar 900 milyondan fazla para aktarılmış olacak.

TANK PALET FABRİKASI İÇİN 50 MİLYON DOLAR BULUNAMAMIŞTI!

Okulları gasp etmek için kurulan Vakfa, sadece 3 yılda 2 milyar TL’ye yakın para aktaran AKP rejimi, 50 milyon dolar bütçe olmadığı gerekçesiyle Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nı Katar’lılara devretmişti. Bizzat Erdoğan, “Kamu hizmetleriyle gerçekleştirmeye kalktığımızda en az 50 milyon dolar gerekiyor. Biz çok daha farklı adım attık. gereken yatırımları yapmak modernizasyonu gerçekleştirmek üzere BMC’nin yüzde 50-50 Katar ile orada ortaklığımız var, Aynı ortaklığı buraya da taşıdık.” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin