Koronavirüs salgını sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ertelenecek mi?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa sürede 60’dan fazla ülkeye yayılan ve 3 binden fazla insanın öldüren koronavirüs salgını sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın ertelenebileceği gündeme geldi.

Japonya Parlamentosu’nda konuşan Olimpiyat Bakanı Seiko Hashimoto, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’yle (IOC) imzaladıkları anlaşmanın, oyunların 2020’de kesinlikle hangi tarihler arasında organize edilmesi gerektiğine dair bir hüküm içermediğini söyledi.

Olimpiyat Oyunları’nın yıl sonunda yapılabileceğini belirten Hashimoto, “Oyunların planlandığı gibi organize edilebilmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

IOC yetkilileri ise ısrarlar “gündemde bir B planı olmadığını” söylüyor. IOC Başkanı Thomas Bach tüm sporculara Olimpiyat Oyunları planlandığı tarihte başlayacakmış gibi hazırlanmaları çağrısı yapmıştı.

OLİMPİYAT OYUNLARI’NI SADECE IOC ERTELEYEBİLİYOR

Üst düzey bir IOC üyesi ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin nihai kararını Mayıs ayında alacağını açıklamıştı. Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmesi hakkı sadece IOC’ye ait.

Koronavirüs salgını yüzünden şu ana kadar ertelenen ya da iptal edilen spor organizasyonları arasında Dünya Atletizm Salon Şampiyonası ve Formula 1 Çin Grand-Prix’si de vardı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin