Maarif Vakfı, Etiyoplılara ait eğitim kurumunu gasp etti: ‘Addis Ababa’da hakimlerin olduğunu herkes görecek’

Maarif Vakfı'nın kimse yokken içeri girip gaspettiği okulun fotoğrafını AA böyle servis etti

Tr724 HABER MERKEZİ

Erdoğan rejiminin yurt dışındaki Hizmet Hareketine ait eğitim kurumlarına rüşvet, şantaj ve baskıyla el koyması için kurduğu Maarif Vakfı, tamamı Etiyoplılara ait bir eğitim kurumunu hukuksuzca gasp etti.

Etiyopya’nın Harar şehrinde bulunan bir derneğe ait eğitim kurumuna mahkeme kararına rağmen el konuldu. TR724’e bilgi veren dernek yöneticileri, kararın hukuksuz olduğunu ve en kısa zamanda eğitim kurumunu geri alacaklarını söyledi.

Eğitim ve yardım faaliyetleri yapan tamamı Etiyopya vatandaşlarından oluşan Rainbow Derneği’ne ait Harar şehrindeki okula Maarif Vakfı el koydu. Anadolu Ajansı’nın ‘TMV Etiyopya’da FETÖ okullarını devraldı’ başlığıyla servis ettiği haber kısa sürede Türkiye’de birçok yayın organında yer aldı.

Gaspın perde arkasını araştıran Haber Merkezimiz ilginç bilgilere ulaştı. Gasp edilen okulun tamamı Etiyopya vatandaşlarının kurduğu bir derneğe ait olduğu ortaya çıktı. Okullarda görev yapan tüm idareci ve öğretmenler de yine Etiyopya vatandaşı. Okullarda çalışan bir tane bile Türk bulunmuyor.

Dernek yetkilileri, gaspın okulların yaz tatilinde olduğu bir dönemde gerçekleştiğini belirterek, Tr724’e şu açıklamalarda bulundu: ”İki yıl önce benzer bir durum olduğunda federal mahkemeye başvurduk. Mahkeme, ‘Bu okullar Maarif Vakfı’na devredilemez’ diye karar verdi. Benzer söylentiler yeniden çıkmaya başlayınca birkaç hafta önce yeniden mahkemeye başvurduk. Aynı kararı tekrarladılar ve biz bu kararı okulun girişine astık. Okulun yaz tatilinde olduğu, çalışanlarımızın bulunmadığı bir günde Charity Agency (Vakıflar Genel Müdürlüğü) ve Maarif Vakfı yetkileri, kapımızda asılı duran federal mahkemenin ‘bu okullar hiç kimseye devredilemez’ kararına rağmen girdiler. Bu gasp sonrası yeniden mahkemeye başvurduk. Mahkeme, Charity Agency’den bu hukuksuz girişimle ilgili derhal gerekçelerini ve dökümanlarını sunmalarını istedi. Hukuku mücadelemiz devam ediyor ve Addis Ababa’da hakimlerin olduğunu herkes görecek.”

Rainbow Derneği yetkileri, gasptan devletin diğer kurumlarının haberinin olmadığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndeki bazı isimlerin rüşvet ve şantaj yoluyla bu işleme izin verdiği bilgisine ulaştıklarını vurguladı. Ülkedeki saygın hukukçularla görüştüklerini belirten dernek yetkileri, mahkeme kararını hiçe sayıp okula girenlerin tutuklanması gerektiğini söylediklerini ifade etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin