Eşleri kaçırılan aileler AKP’li vekil Mustafa Yeneroğlu ile bir araya geldi: “Sürecin takipçisiyiz”

Şüpheli bir şekilde siyah transporterlarla kaçırılan kişilerin ailelerinin hukuk mücadelesi devam ediyor. Bu bağlamda eşleri kaçırılan Sümeyye Yılmaz, Betül Zeybek, Nilüfer Irmak AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile bir araya geldi.

Yaşadıkları sıkıntılarını Yeneroğlu’na anlatan aileler acil çözüm bulunmasını istedi.

Söz konusu toplantıyı sosyal medya hesabından anlatan Mustafa Yeneroğlu, “Bugün eşleri kaçırılan Sümeyye Yılmaz, Betül Zeybek, Nilüfer Irmak ile görüştüm. Hangi sebeple, kimler kaçırılmış olursa olsun, olayların tümüyle aydınlatılması hukuk devletinin olmazsa olmazıdır. Sürecin takipçisiyiz.” dedi.

 

‘SUSMAMIZ İNSANLIĞIMIZDAN İSTİFA ETMEK MANASINA GELİR’

Yeneroğl şöyle devam etti: “Aileleri dinleyen ve verileri inceleyen birisi olarak belirtiyorum; kaçırılan insanların akıbetlerinin aydınlığa kavuşturulmadığı her bir gün, hukuk devletini daha fazla sorgulatan ve kamu idaresine güveni zedeleyen gündür. Susmamız, insanlığımızdan istifa etmemiz manasına gelir.”

BEŞ AYDIR SES SEDA YOK

BTK çalışanı Salim Zeybek Edirne’de eşi ve çocuklarınıng gözleri önünde kaçırılmıştı. Yine Mustafa Yılmaz, 15 Temmuz’dan sonra Bank Asya’da hesabı bulunduğu ve Bylock kullanıcısı olduğu iddiasıyla 1 Ekim 2018’de gözaltına alınıp tutuklanmıştı. 100 günlük tutukluluğunun ardından 8 Ocak 2019’da 6,5 yıl hapis cezası verilerek Yargıtay sürecini tutuksuz beklemek üzere tahliye edildi. Tahliyesinden 42 gün sonra da 19 Şubat 2019 sabahı kaçırıldı. Erkan Irmak ise İstanbul’da evinin yanıbaşından kaçırıldı. Kendisinden 137 gündür haber alınamayan Irmak’ın kaçırılma anına eşi Nilüfer Irmak evinin penceresinden saniye saniye şahit olmuştu. Eşleri kaçırılan ailelerin kayıp başvuruları İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Savcılığı gibi yetkili kurumlarca cevapsız bırakılırken, AİHM’den şahısların bulunması için Türkiye’nin ne yaptığına dair bilgi talep edilip uyarıda bulunulmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin