‘Lebaleb’ rezalet, doktorları kızdırdı: Hakkımızı helal etmiyoruz

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

AKP’nin 7. Olağan Büyük Kongresi’nin ‘lebaleb’ dolu salonda pandemi kuralları ihlal edilerek yapıldığı sırada bir doktor daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti dün. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kadir Göktürk (52), uzun süre direndi ancak hayata tutunamadı. İki kız çocuğu babasıydı. Mehmet Kadir Göktürk toprağa verildiği sırada AKP’nin kongre salonundan, ‘Dik dur eğilme, bu millet seninle’ sloganları atılıyordu. Bu arada 24 Mart’taki günlük vaka sayısı 30 bine dayandı! Günlük vaka sayısı son 1 haftada yüzde 30 civarında arttı. Hastanelerin yoğun bakım servisleri ise dolmak üzere… 

AKP’nin Büyük Kongre’sinden medyaya yansıyan görüntüler toplumun bütün kesimlerinden büyük bir tepkiye neden oldu. Zira kongre salonu Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle ‘lebaleb’ (ağzına kadar) doluydu. Kongreye katılanlar ne maske ne de mesafe kuralına uymuyordu. Türkiye’nin her yerinden otobüslerle getirilen binlerce insan, aynı salonda saatlerce dip dibe durdu, birlikte sloganlar attı. Görüntüler üzerine sosyal medyada açılan #lebaleb etiketiyle  100 bine yakın paylaşım yapıldı. Yolda tek başına yürürken maske takmayanlara ceza yazılıyor ancak bugüne kadar AKP’nin kongrelerine katılanlara hiçbir yaptırım uygulanmadı.

391 SAĞLIK ÇALIŞANI CAN VERDİ

Pandemi sürecinde iş yükü katlanan sağlık çalışanları da ‘lebalep’ kongre görüntülerine tepkiliydi. Salgının başından bugüne kadar 391 sağlık çalışanı Covid 19 nedeniyle toprağa verildi. Kardiyolog Prof. Dr. Bengi Başer, kongredeki görüntüleri şu sözlerle eleştirdi: “Bugün bir enfeksiyon uzmanı arkadaşımızı kaybettik. Artan vakaları görüyorum, bir de bu ‘rahat’ davranış biçimlerini görüyorum. Diyecek söz bulamıyorum. Birçoğumuz hakkımızı helal etmiyoruz. Sayıları önümüzdeki haftalarda katlayacağız.” ifadelerini kullandı. Söz konusu paylaşımın altına onlarca sağlık çalışanı, “Biz de hakkımızı helal etmiyoruz.” yazdı. Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol da, “Elbette (be de) etmiyorum.” ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ DALGA ‘PİK’ YAPMAK ÜZERE

Türkiye’nin her yerinde salgının yayılma hızı arttı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, Başkent’te son bir ayda vaka sayısının yüzde 171 oranında arttığını açıkladı. Bakanlık verilerine göre Ankara’da 10 bine yakın aktif hasta var. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, bir ay öncesine göre kentte vaka sayısının yüzde 160 arttığını açıkladı. Çamlı, “Bir ay önce 300’lerde olan günlük vaka sayısı 700’ü aşmış durumda. Yoğun bakımlar dolmak üzere.” dedi.

GÜNLÜK VAKA SAYISI 30 BİNE DAYANDI!

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 24 Mart 2021 tarihli vaka tablosuna göre günlük vaka sayısı 29 bin 762 kişiye ulaştı. Son 24 saatte ölenlerin sayısı ise 146 olarak açıklandı. Ağır hasta sayısı ise 1.720 olarak kayıtlara geçti. 5 gün önce günlük vaka sayısı 20 bin civarındaydı. Sadece 5 günde günlük vaka sayısının yüzde 30 civarında arttığı görülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin